Zirkonyum Diş Fiyatları Ne Kadardır?

zirkonyumun kalitesi, zirkonyum uygulaması, Diş kaplamaları

Zirkonyum, çok dayanıklı bir metal türü olup nükleer reaktör ve asit havuzları gibi korozyona karşı dirençli olması gereken yerlerin inşaatında kullanılır. Diş kaplamalarında kullanılan zirkonyum ise, aynı metalin seramik versiyonudur ve hem aşınmaya karşı dirençlidir ve hem de doğal ışık geçirgenliği vardır. Bu nedenle, doğal dişlere en yakın görüntüyü sağlar. Diğer protez türleri, örneğin metal destekli porselenler, donuk ve aşırı parlak bir görüntü verebilir. Zirkonyumda bu risk yoktur. Bu nedenle son zamanlarda giderek daha çok tercih edilen bir kaplama yöntemi olmaya başlamıştır.

zirkonyumun kalitesi, zirkonyum uygulaması, Diş kaplamalarıDiş hekimleri tarafından kullanılan zirkonyumun kalitesi, zirkonyum diş fiyatlarını etkileyen en önemli unsurdur. Zira kullanılan malzemenin saflığı ve içindeki zirkonya alaşımının oranı, zirkonyum uygulamasının kalitesini doğrudan etkiler. Bu malzeme, yurtdışından temin edilmekte olup, doğal olarak kur oranlarındaki artıştan da etkilenir. Diğer bir deyişle, zirkonyum diş fiyatlarını etkileyen en önemli unsurun kullanılan malzemenin kalitesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak elbette tek unsur bu değildir. Uygulanacak alanın büyüklüğü, uygulama yapılacak diş sayısı, diş hekiminin bilgi ve tecrübesi, çalıştığı laboratuar ve teknisyen gibi hususlar da, zirkonyum diş fiyatlarını etkiler. Zira diş hekimi zirkonyum diş kaplamasını tek başına hazırlamamakta, harici laboratuar ve teknisyenlerin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bu iki unsurdaki fiyat değişikliği dahi, genel maliyeti artıracaktır.

İnternet Sitesi Üzerinden Zirkonyum Diş Fiyatları Öğrenilebilir mi?

Diş hekimlerinin talep ettikleri ücretleri ilan etmeleri (web sitelerinde dahi olsa) yasaklanmıştır. Bu nedenle, bizzat kendilerine sormadan gerek zirkonyum uygulaması ve gerekse diğer prosedürler için ne kadar ücret talep ettiklerini öğrenmek mümkün değildir. Ancak piyasa ortalamasının 400 TL ila 800 TL arasında olduğunu söylemek mümkündür. Yine de bunun ortalama bir fiyat olduğunu ve yukarıda belirtilen unsurlar düşünüldüğünde değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekir. 400 TL’den aşağı bir fiyat genellikle bulunamayacak olmasına rağmen, 800 TL’den yüksek fiyatlara rahatlıkla rastlanabilir. Kimi zaman sadece diş hekiminin akademik ünvanı dahi fiyatları iki – üç kat yukarı çekmektedir. Her konuda olduğu gibi, zirkonyum diş kaplaması konusunda da güvendiğiniz bir diş hekimi bulmak, faydanıza olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*