Yüksekte Çalışma Belgesi Neden Alınmalıdır?

yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma belgesi alma, yüksekte çalışma belgesi nasıl alınır

Yüksekte çalışma belgesi kanuni olarak alınması zorunlu olan bir belgedir. Son yıllarda iş kazalarının artması ve çok sayıda ölümlerin gerçeklemesi ile dikkate alınan bu uygulama hem iş sahasının güvenliği sağlamak hem de çalışanların can güvenliğini sağlamak adına son derece önemli olan eğitimlerin başında yer almaktadır. Yüksekte çalışma belgesi alan kişiler bu iş kollarında çalışabildikleri gibi kullanacakları ekipmanlar hakkında yeterli bilgi sağlıyor aynı zamanda çalıştığı iş grubuna yönelik olarak risk içeren faktörleri daha rahat kavrayabiliyor. Bu nedenle eğitimlerin alınması son derece önemlidir. Kısa süre önce çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile de zorunlu hale getirilen bu eğitimlerin işveren tarafından sunulması gerekiyor.yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma belgesi alma, yüksekte çalışma belgesi nasıl alınır

Yüksekte çalışma belgesi almak için sağlanan eğitimler özel kurumlar aracılığı ile verilebilmektedir. Bu durumda konusunda uzman olan iş güvenliği uzmanları MEB tarafından onaylı uzmanlar olduğu ve konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğu için öncelikle tercih sebebidir. Bunun yanı sıra alınan bu eğitimlerde çalıştığını iş grubuna yönelik riskleri ve bunların engelleme yolları hakkında detaylı bilgi sağlamış oluyorsunuz. Eğitim sonucunda verilen yüksekte çalışma belgesi iş yerinde izinli ve yetkili kişi olarak bulunmanızı da sağlıyor. Eğitimlerin içeriğinde çeşitli konular yer almaktadır. Öncelikle yüksekliğin tanımının yapılması ve hangi ölçülerin yer aldığı belirtilmektedir. Bunun dışında iş grubuna bağlı olarak yüksek düşmeye neden olan faktörüler üzerinde durulmaktadır.

Yüksekte çalışma belgesi alabilmek için girmeniz gereken bu eğitimlerin yanı sıra aynı zamanda iş yeri hekimi tarafından kontrollerin yapılması ve yüksekte çalışmak için herhangi bir engelinizin bulunmaması gerekir. Bunun dışında verilen eğitimlerde risk içeren faktörlere dikkat etmeniz de son derece önemlidir. Düşmeye neden olabilecek korkuluklar, merdivenler ne tür materyallerden hazırlanmış ya da ne tür ekipmanlar kullanmanız gerekiyor gibi konular hakkında detaylı bilgi sağlamış olacaksınız. Ayrıca kullanacağınız kişisel koruyucu ekipmanların doğru şekilde kullanmak ve çevresel faktörleri analiz etmek gibi konular üzerinde de durularak çalışanların bilinçli hale gelmesi sağlanabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*