Yoga Yapmanın Zihne ve Vücuda 11 Faydası

yoganın faydaları, yoga yapmanın faydaları

Stres altında olanlar, düşüncelerini kontrol edemeyerek sürekli kendini baskı altında hissedenler, kilo dengesini kuramayanlar… Yoga ile tanışma zamanı. Daha keyifli bir yaşam sürmek, günlük stresten uzaklaşmak, daha sağlıklı olmak isteyenler yoga ile tanışıyor ve başladı mı da bir daha bırakmak istemiyor. Yoga, zihinsel fiziksel ve ruhsal olarak vücudu disipline etmeye yarayan bir çalışmadır. Yani zihin, beden ve ruh bütünlüğünü sağlıyor, kişinin akıl ve ruh sağlığını dengede tutuyor. Yoga yaparak kendinizi daha iyi tanır, doğru nefes almayı öğrenirsiniz. Doğru nefes alma yöntemi ile uygularınızı ve zihninizi daha rahat kontrol edebilirsiniz. Yoga, hayata uygulanabilecek bir disiplin yöntemi. Yoga yaparken kan dolaşımı artar, kalp kasları esner. Yogayı evinizde, doğada kısaca her yerde yapabilirsiniz. Sessiz ve rahat hissedeceğiniz bir ortam ve rahat kıyafetler giymeniz yeterli.yoganın faydaları, yoga yapmanın faydaları

Herkes için yoga yapmak mümkün özellikle hamilelere özel yoga seansları var. Yüksek tansiyonu olanlara, omurga sorunu yaşayanlara yoga önerilmiyor. Bir sağlık sorununuz varsa, hamileyseniz doktorunuza danışmadan yogayı denemeyin.

Yoganın bilinen çok fazla yararı var. İşte size yoga yapmanız için 11 neden…

 1. Bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Vücudun direnci artar. Böylelikle eskisine oranla daha seyrek hasta olursunuz ya da vücut hastalıklara daha hızlı iyileşme tepkisi verir.
 2. Sindirim ve boşaltım sistemleri sağlıklı çalışır. Yoga yapmak dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerini arttırır.
 3. Kronik bel, sırt ve boyun ağrılarının iyileşmesini sağlar.
 4. Konsantrasyon ve öğrenme yeteneğini geliştirir.
 5. Hafızayı, zihni güçlendirir. Kendine güveni, kararlılığı yükseltir.
 6. Uyku kalitesini arttırır.
 7. Kilo dengesi sağlar. Yoga yaparken bedenimizle daha bilinçli bir ilişki içinde oluruz. Bu da metabolizmanın daha düzenli çalışmasına ve kilo verilmesine yardımcı olur.
 8. Kasları esnetir ve güçlendirir. Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artmasını sağlar.
 9. Nefes ve farkındalık çalışmaları düşünceleri ve duyguları dengeler. Hepimiz gün içerisinde nefes alıyoruz ama bunu doğru yapıyor muyuz? Yoga yapmak doğru nefes almanın yöntemlerini de kişiye kazandırır. Doğru nefes alındığında ruhsal denge daha kolay sağlanır. Nefes çalışmaları ile kalp atış ritmimizi düzenleyebilir, duygu ve düşüncelerinizi nefes teknikleri ile istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.
 10. Hepimizin kimi zaman bulunduğumuz ortamlardan kaçıp kendimizle olmaya ihtiyacımız var. Yoga yapmanın en güzel yönlerinden birisi kendinizle baş başa kalabiliyor olmanızdır.
 11. Yoga uygulamalarında kullanılan diyafram nefesi ile stres azalır. Gün içerisinde gerek düşünsel, duygusal gerekse fiziksel stresin etkileri oldukça fazla. Yoga yaparak rahatlayabilir, stresin etkilerini üzerinizden atabilir, kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*