Yazda Hangi Besinleri Tüketmeli?

yazda tüketilmesi gereken besinler, yazda ne tüketilir, hangi besinler yazda tüketilir

Yaz artık geldi denilebilir. Birçok yerde bunaltıcı sıcaklar başladı. E tabi bu kadar bunaltıcı sıcaklar da bizi bol bol terletiyor ve susatıyor. Peki yazın hangi gıdaları tüketmeliyiz ? Ne yiyip ne içmeliyiz ? Buyrun buda yaz reçetemiz:

 Yaz mevsimin de sıcaklarında etkisiyle çok fazla su kaybediliyor. Haliyle kaybedilen bu suyun geri alınması gerekiyor. Bu yüzden yazın bol bol su içmeliyiz. Sıvı kaybına çok dikkat etmeliyiz. Aşırı sıvı kayıplarının sonuçları ölüm olabiliyor. Ayrıca bu dönemde bebeği olan annelerde bebeklerine bol bol su içirmeliler. Sakın bu dönemde bebeklerinize su içirmeyi unutmayın yada benim sütüm yeter demeyin.yazda tüketilmesi gereken besinler, yazda ne tüketilir, hangi besinler yazda tüketilir

 Ayrıca yazın çok fazla şerbetli ve ağır tatlı tüketmemeliyiz. Tabi dondurma hafif diye de 10 top dondurma yemenin alemi yok. Mümkün olduğunca az tatlı tüketmek en iyisi. Fakat canınız çok çekerse aşırı olmamak kaydı ile dondurma yemeniz de bir sıkıntı yok.

 Bu dönemde aşırı yağlı yiyeceklerden de kaçınmakta fayda var. Kızartma, pişi gibi şeylerden uzak durmanız faydanıza. Bu tarz yiyecekler yazın hararete yol açar. Yağlı yiyecekler yerine kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğur, ayran tarzı içecekler ve yiyecekler yenmeli. Ayrıca uzmanlar su yerine ayranda içebilirsiniz diyor. Fakat yine de suyun yerini hiçbir şey tutmaz.

 Salam, sosis, sucuk ve benzeri sakat atlardan da uzak durmanızın yararı var. Bu tarz yiyeceklerin zaten zararı var. Fakat yazın sindirimi ve yenmesi de oldukça zorlaşacaktır. Artan sıcaklar ile birlikte de bu tarz yiyeceklerin bakteri üretme ihtimalleri daha da artacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*