Vajinismus ve Nedenleri

Vajinismus sebepleri nelerdir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

Bayanların sıkıntısını çektiği cinsel problemlerden birisi de vajinismus. Halk arasında cinsel ilişkiye girememe veyahut çok acılı, ağrılı bir şekilde girme olarak bilinen vajinusmus hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında neler bilinmesi gerekiyor? Bu yazımızda gelin vajinusmusu tanıyalım.Vajinismus sebepleri nelerdir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

Belirtileri ve nedenleri;

Penetrasyon esnasında vajina girişinin etrafını çevreleyen pelvis kasları şiddetli şekilde kasılırlar. Birincil ve ikincil olarak ayrı ayrı incelediğimiz vajinusmus hastalığının birincilinde penetrasyon mümkün değildir. Kaslar vajinaya penis ya da herhangi bir cisim girmesine izin vermezler. İkincil vajinusmusta ise durum biraz daha hafif. Penetrasyon tecrübesi yaşansa da çok şiddetli, ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Cinsel birleşme sırasında yanma hissi de hissedilebilmektedir. Vajinusmusun nedenleri olarak ise %90 oranla psikolojik sebepler, %10 ihtimalle fizyolojik sebepler görülmektedir. Psikolojik sebeplerde daha önce yaşanmış korkulu, ağrılı, acılı cinseil ilişkilerin oluşturduğu travmatik durum yer almaktadır. Fizyolojik sebeplerde ise vajinal hastalıklar bulunmaktadır.

Tedavi için acele etmenizde fayda var;

Uzmanlara göre vajinismus tedavisinde acele edilmelidir. Yapılan araştırmalara göre gerek birincil gerek ikincil vajinusmusa sahip olsun; hem birey hem de çift olarak büyük ölçekte zararlar görmektedir. Şayet hastalığınızın kaynağı psikolojik sebepler ise davranışsal ve bilişsel tekniklerden oluşan, size özel oluşturulmuş tedavi programı ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Probleminiz fizyolojik bir sebepten ötürü gelişmiş ise; cerrrahi müdahaleler ile bu problemden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*