Uzman çocuk psikoloğu kimlerdir?

uzman çocuk psikologları, pedagog ne iş yapar, çocuk psikologları ne iş yapar

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri meslekler konusunda yetersiz tanımlamalar ve anlam karmaşası sonucu yanlış kişiye yönlenmelerdir. Çocuğunuzun psikolojisi gibi önemli bir konuda destek alacağınız uzman çocuk psikoloğu ise birçok farklı meslek grubu ile karıştırılmakta, hatta yeterli eğitimi olmayan kişiler bu unvanı kullanmaktadırlar. Çocuk psikolojisi uzun süre ülkemizde ihmal edilmiş ve gerekli alan ayrılmamış bir alt bilim ve sağlık dalıdır.uzman çocuk psikologları, pedagog ne iş yapar, çocuk psikologları ne iş yapar

Uzman çocuk psikologluğu

Ülkemizde maalesef direkt olarak çocuk psikolojisi üzerinde eğitim veren bir lisans ya da yüksek lisans bölümü bulunmamaktadır. Bu nedenle çocuk psikolojisi mezunu diye bir tanımlama mümkün değildir. Ancak psikoloji alanında dört senelik lisans programını tamamlayan psikologlar çocuk psikolojisi alanında yüksek lisans ve doktora programını başarıyla tamamladıklarında bu alanda uzman çocuk psikoloğu unvanı alabilmektedirler.

Gerçek anlamda bir uzmanlık ise alınan vakaların ve başarıyla tamamlanan tedavi süreçlerinin getirdiği deneyimsel bir durumdur. Gerçek bir sağlık uzmanı için özellikle çocuğunuz gibi önemi hayati olan bir konuda eğitim ve gelişim ömür boyu olmalı ve gerek yenilenen değerlendirme ve tedavi yöntemleri hakkında eğitimler, gerek sertifika programları, gerek yayın  takibiyle de bilgisi arttırılmalıdır.

Size ne düşmektedir?

Bu anlam karmaşasının yaşandığı ve anaokulu öğretmenliği mezunu kişilerin dahi çocuk psikologu ya da çocuk psikolojisi danışmanlığı gibi unvanları kullandığı günümüzde, seçici ve eleyici olmalısınız. Başvurduğunuz kişinin unvanı konusunda belgeler ile destek almaktan çekinmeden, içiniz rahat  tedavi sürecine dahil olmasınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*