UYKU KAÇIRMAK İÇİN EN İYİ YÖNTEMLER

uyku kaçırma, uyku kaçırma yöntemleri, uyku nasıl kaçar

Günümüzün büyük bir çoğunluğunu işyerinde geçiriyor, hafta sonu da iş güç derken kendimize vakit ayıramıyoruz. Hafta içi iş yorgunluğundan akşam eve geldiğimiz gibi de uyku bastırıyor. Zamanın çabuk geçmesinden yakınıyor ve uyku kaçırmanın formüllerini arıyorsanız doğru yerdesiniz. Uyku hem bedenimizi hem de zihnimizi dinlendiren en temel ihtiyaçtır. Fakat bazı zamanlar ailenize vakit ayırmak, ertesi güne iş yetiştirmek, uzun süre araba kullanacak olmak gibi uyumamızı gerektiren durumlar olabilir. Bu durumlarda uykumuzu kaçırmak isteriz ve uyku kaçırmak için en güzel yolları ararken buluruz kendimizi.uyku kaçırma, uyku kaçırma yöntemleri, uyku nasıl kaçar

Peki, bu durumda neler yapabiliriz?

Uykumuzu kaçırmak için kendimizi motive edecek şeyler düşünebiliriz. Böylece düşündüğümüz şey kafamızı kurcalarken, uykumuz geldiğini bile unutabiliriz. Özellikle yüzümüzü soğuk su ile yıkamak da ya da ense bölgemizi uykumuzu kaçıracaktır. Ortamınız müsait ise 10 dakika bile olsa dışarıya çıkarak temiz hava almak da uykumuzu kaçırmaya sebep olabilir. Ders çalışmanız gerekiyorsa ve uykunuz varsa müzik açabilir bu sayede müzik ile kafanızı oyalayabilirsiniz. Bu durum araba kullanması gereken kişiler için de geçerlidir. Radyo gibi müzik dinleyebileceğimiz bir şeyler açmanız uyumanızı engelleyecektir.

Uyku kaçırmaya yarayan içecekler

Saydığımız yöntemlerin her biri uykunuzu kaçırmaya faydalı olacaktır. Ama zamanınız kısıtlı ve daha etkili çözümler arıyor iseniz, bazı içecekler de uyku kaçırmaya çok yardımcı olacaktır. Bunlardan en bilineni kahvedir. Uyku kaçırmanın en kolay yöntemi kahve gibi kafeini bol içecekler tüketmektir. Sütsüz ve şekersiz kahve olması uykunuzu kaçırmaya daha çok yardımcı olacaktır. Kahve bildiğimiz en kolay uyku kaçırma içeceğidir. Fakat kahve dışında da birçok içecek uyku kaçırabilmektedir.  Taze sıkılmış meyve suları, kola, kafeini bol olan her içecek de uyku kaçırabilmektedir. Ayrıca sakız çiğnemek de uyku kaçıran yöntemler arasında sayılmaktadır. Sizler de uykunuz geldiğinde, uyumamanızı gerektirecek sebepler ile karşı karşıya iseniz, uykunuzu kaçırmak için sıraladığımız yöntemlerden bir ya da birkaçını uygulayabilirsiniz. Yalnız, bu işlemi sürekli tekrarlamamanızı öneriyoruz. Çünkü, uyku kaçırmak sürekli hale gelirse uykusuzluğun yol açabileceği bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*