Türk Gençlik Dizileri

türk gençlik dizileri, hayat bilgisi, lise defteri

Gençlik dizileri hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça tutan yapımlardır. İşte Türkiye’de yayınlanmış en başarılı Türk gençlik dizileri.

Kavak Yelleri

2007-2011 yıları arasında Kanal D’de yayınlanan Kavak Yelleri bir grup lise arkadaşının hayatını ele alan bir dizi. Tabii ki daha sonrasında liseden mezun oluşları gençliğe attıkları ilk adımla da dizi farklı bir boyuta kavuştu.türk gençlik dizileri, hayat bilgisi, lise defteri

Lise Defteri

2003-2004 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan dizi sadece 1 sezon sürmüş olsa da akıllarda yer etmiş bir dizi. Emre Altuğ, Arda Kural, Selin Demiratar gibi isimler ile ön plana çıkan dizi eğlenceli bir lise dizisiydi.

Hayat Bilgisi

2003-2006 yılları arasında yayınlanan Hayat Bilgisi Rıdvan Kanat Lise’sinde geçen bir lise dizisiydi. Afet Güçverir idealleri olan ve bu idealleri sebebiyle de sürekli şehir değiştirmek zorunda kalan bir tarih öğretmeni. Kardeşi Kerem Güçverir ile birlikte son olarak tayini İstanbul’a çıkar ve buraya yerleşir.

Koçum Benim

2002-2003 yılları arasında 2 sezon yayınlanan ve 47 bölüm süren TRT’de yayınlanan dizinin başrolünde Tarık Akan gibi önemli bir isim yer alıyor. Dizi 70’li yıllara damgasını vurmuş Beyaz Gölge dizisinin yerli versiyonu olarak yayınlanmıştır.

Çılgın Bediş

1996-2001 yılları arasında yayınlanan dizi aslında Özden Öğrük’ün 1976 yılında çizmiş olduğu Çılgın Bediş karikatürlerinden ele alınarak yola çıkmıştır. 4 sezon süren dizi o dönemde oldukça beğenilmiştir ve finali oldukça şok edicidir.

Medcezir

Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’un başrolünde olduğu dizi Ay Yapım’ın en başarılı işlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Dizi Amerikan yapımı olan The O.C’den uyarlanmıştır.

7 Numara

Tam bir gençlik dizisi demek doğru olmasa da içerisinde gençliği de barındıran bir dizi olan 7 Numara 2000-2003 yılları arasında yayınlanmıştır. Vahit ve Zeliha orta yaşlı karı kocalardır. Çocukları olmayan ikili 2 katlı ahşap bir evde oturmaktadır. Bu evin bir katını öğrencilere kiraya vermektedirler. Böylece hem ev bütçesine gelir elde ederken aynı zamanda çocuk özlemini de bu şekilde dindirmeyi başarıyorlardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*