Tesettür Elbise Seçimi Nasıl Yapılmalı?

tesettür elbise seçimi, tesettür kıyafet tercihinde bulunma, tesettür kıyafet seçmenin incelikleri

Kadınlar kırılgan yapıya sahiptirler ve çok çabuk incinebilirler. Tesettür kadının koruyucusu niteliğindedir. Allahu Teala bu narin varlıkların kötü nazarlardan korunması için tesettürü emretmiştir.  Tesettürün en önemli şartı avret yerlerinin kapatılmasıdır.

Günümüzde tesettürlü kesim için kıyafet konusunda birçok alternatif ortaya çıkmıştır. Pardesüler, elbiseler, tunikler, etekler ve bir sürü çeşidiyle tesettür elbiseler mevcuttur.  Tesettür elbise modellerinde aranması gereken en önemli özellik bedeni sımsıkı sarmayacak şekilde olmasıdır. Vücudu belli eden kıyafetler dikkatleri üzerine çekmekte ve özellikle başkalarında merak uyandırmaktadır. Ayrıca tesettür elbiseler ince olmamalıdır. İnceden kasıt ise ten renginin dahi belli olabileceği kadar ince olmasıdır. tesettür elbise seçimi, tesettür kıyafet tercihinde bulunma, tesettür kıyafet seçmenin incelikleri

Tesettür elbise çeşitlerini inceleyecek olursak pardesüler ile başlayabiliriz.  Baştan ayak bileklerine kadar örtünmeyi sağlarlar. Her zevke göre modelleri vardır. Mevlana modeli, çan modeli bunlara örnek olarak verilebilir.  Bir başka çeşidi ise kaplardır. Kap olarak ifade ettiğimiz kıyafet diz ile bilekler arasında kalan boya sahip elbiselerdir. Pantolon ya da etek üzerine giyilebilir.  Aynı şekilde dikimine göre farklılık gösterebilir.  Tesettür elbiselerin en çok tercih edilenlerinden biride tuniklerdir. Tunik hem günlük hayatta hem de özel zamanlarda rahatlıkla kullanılabilen kıyafetlerdir.  Tuniklerin boyları diz üstü ya da altı olacak şekildedir. Bir diğer tesettür elbise modeleyse boydan elbiseler olarak nitelendirebiliriz. Günlük elbiseler kullanışlı tek parça ve rahat kıyafetlerdir. Abiye elbiselerse özel gecelerde tercih edilebilecek niteliktedirler.

Tesettür elbise çeşitliliğinin fazla olması tesettürlü bayanların bol giyinmelerinin yanı sıra fiziksel özelliklerini dikkate alarak da elbise seçebilmelerini sağlamaktadır. Bilindiği üzere vücut tipleri armut, elma şekillerine benzerliklerinden dolayı sınıflandırılmışlardır.  Armut vücut tipine sahip bir bayan düz kesim bir kıyafet giydiğinde hem rahat etmeyecek hem de tesettüre aykırı bir durum ortaya çıkacaktır. Bu tip bayanlar mevlana modeli diye adlandırılan belden aşağıya doğru bolaran kıyafetler giymelidirler. Ayrıca çan elbiselerde göğüs kısmından aşağıya doğru bol olduğu için uygun olacaktır. Elma vücut tipi bayanlar daha çok düz kıyafetler seçmelidir. Özellikle tunikler bu tip için idealdir. Bayanlar kendi isteklerini de göz önünde bulunarak tesettüre uygun şekilde giyinebilirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*