Tatarcık İlaçlaması Nasıl Yapılıyor?

tatarcık ilaçlaması, tatarcık ilaçlama işlemi

İnsanların yaşamları boyunca bireysel olarak mücadele verdikleri haşereler vardır. Eczanelerden aldıkları zehirler ile evlerinde, iş yerlerinde, lokantalarda ve daha birçok açık kapalı alanda böceklerle savaşmaktadırlar. Çoğunlukla görülen böcekler karafatma, tatarcık, ağaç kurdu, akar, sivrisinek, karasinek, kene, tahta kurdu fare ve daha birçok böcek çeşidi vardır. Bu böcekler küçük olsalar da insanların hayatlarında birçok hastalığa neden olmaktadırlar. Kan, besinler ve et iyen olmak üzere çeşitleri farklılıklar gösterebilmektedirler. İnsanlara bulaştırdıkları hastalıklar vardır ve çoğu zaman böcekler yüzünden olduğunu bilemezler. Hastalıklardan korunmak böceklerden kurtulmak için haşere ilaçlama servisleri ile görüşmelisiniz.tatarcık ilaçlaması, tatarcık ilaçlama işlemi

Sinek türlerinden biri olan tatarcık küçük haşerelerden biridir. Sivrisineğe benzemektedir.’ Kanatları vardır. Ağızlarında kan emmelerini sağlayan hortumları ve 6 ayakları bulunmaktadır. Diğer sineklerden tek farkı vücutlarının üzerinde tüyler olmasıdır. Renkleri mat veya kirli sarıdır. Dünyanın her yerinde yaşamaktadırlar ve boyları yaşadıkları yerlere göre değişkenlik göstermektedir.1 ile 5 mm arasında değişebilmektedir.

İnsanlar sineklerden her ne kadar hoşlanmasalar da bu sinekler insanlara hastalık bulaştırabilmektedirler. Tavuk hastalığı, bağırsak parazitleri, şark çıbanı, tatarcık humması ve daha birçok mikrobun bulaşmasını sağlamaktadır. Tatarcıklar insanların ve hayvanların kanlarını emmektedirler. Diğer haşereler gibi gündüzleri pasif geceleri aktiftirler. Beslenme işlemlerini geceleri yapmaktadırlar. İnsanlarda ısırdıkları yerde kaşıntı, şişme ve kabarcıklar oluşturmaktadır. İnsanlar üzerinde halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlık, ateş, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Zaman kaybetmeden uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Tatarcıkları birçok yerde görebilmeniz mümkündür. Mağaralar, pis yerler, kokulu ortamlar, hayvan ağılları, lağım sularının aktıkları yerler, ağaç kovukları, evlerin duvar yarıklarında çoğunlukla yaşamaktadırlar. İnsanların kanlarını emmek için evlerin içlerine girerler. Meyve suyu ve şekerli olan tüm içeceklerden beslenmektedirler. Evde yapmış olduğunuz hoşafı içer ve içlerine salyalarını ve dışkılarını bırakırlar. İçen insanın mikrop kapmasını sağlar. Ev içerisinde tatarcığın varlığının fark edilmesi ile zaman kaybetmeden tatarcık ilaçlaması yapılmalıdır.

Tatarcıklar kısa bir süre içerisinde üreyip çoğalmaktadırlar. Beslenmelerini gerçekleştirdikten sonra 2 ile 3 gün içerisinde yumurta bırakmaktadırlar. Yumurta bırakma dişi tatarcığın işidir. Sulu ve nemli ortamlara yumurtalarını bırakarak çoğalmaktadırlar. Hızlı çoğalabildiklerinden engelleme yoluna gidilmelidir. Bunun içinde profesyonel böcek ilaçlama firmalarından destek alınmalı bireysel olarak mücadele edilmemelidir. Yapılsa bile istenilen sonuç alınamayacaktır.

Tatarcık ilaçlamasında kullanılan ilaçların sıvı olması gereklidir. Geceleri aktif olan tatarcıkların ilaçlaması da gece yapılmalıdır. Boyama veya sisleme yönteminin kullanılması gerekmektedir. Boyama yöntemi tatarcıkları sevdikleri şekerli ürünlerin içerisine ilaçların karıştırılmasıyla yapılmaktadır. Sıvı ilaçlama ise buharlama yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Bu şekilde mekân içerisinde en küçük yer bile ilaçlanacaktır. İlaçlama yapılan mekânın yaklaşık olarak 2 ile 3 saat kapalı kalması gerekmektedir. Daha sonra ise ortamın 1 saat kadar havalandırılması gerekmektedir. İlacın etkili olması için ortamda 1 hafta derinlemesine temizlik yapılmaması gerekir. Henüz yumurtadan çıkmamış olan böceklerin yumurtadan çıktıktan sonra ilacın etkisi ile ölmelerini sağlamak içindir. Birkaç ilacın karışımı sonucu elde edilmektedir. Haşerelerin fazla olduğu yerlerde çoğunlukla kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır. Profesyonel kişilerden yardım alınarak bu işlemlerin yapılması gerekmektedir. Yapılan işin titiz ve kaliteli olması gerekmektedir. Aksi takdirde tatarcıklardan kurtulmanız çok mümkün olmaz.

Tatarcık ilaçlaması için zaman kaybedilmemelidir. İnsanların ve hayvanların kanlarını emerek beslenebilme özelliğinden dolayı ortaya çıkacak olan hastalıklardan kendinizi korumalısınız. Gördüğünüz bir tatarcıktan bir şey olmaz diye düşünürseniz alanınızı onlara bırakmış olabilirsiniz. Kısa süre içerisinde de baş edilemeyecek hale gelebilirler. Bu nedenle istediğiniz zaman 7 gün 24 saat ilaçlama yaptırmak için iletişime geçmelisiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*