Sol Ayak Ağrısı Nedenleri

Sol Ayak Ağrısı Nedenleri

Yaptığımız işe ve günlük rutinimize göre dönem dönem ayak ağrılarıyla karşılaşırız. Bunların bir kısmını önemser bir kısmı için de doktora müracaat ederiz. Sol ayak ağrısı uzun süre ayakta durmaktan, yanlış egzersiz yapmaktan veya uzun yol yürümekten kaynaklı olabileceği gibi altta yatan sinsi ve tehlikeli bir sebep de olabilir. Bu nedenle sol ayak ağrısı çeken kişinin, vücut ritmini iyi takip etmesi çok önemlidir. Nitekim ağrının nedenini bilmek tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Sol Ayak Ağrısı Neden Olur?

-Fıtık: Belde yaşadığınız fıtık ayak ağrısı da yapabilir.

-Derin Damar Trombozu: Fazla kilo, hamilelik gibi sebeplerle toplardamarlarda oluşan pıhtılar ağrıya neden olabilir.

-Nasır: Herhangi bir nedenle baskı gören cilt yapısı kabuk bağlayarak sertleşir. Genellikle topuk ve parmaklarda oluşan bu sertleşmeye nasır denir. Ayak vuran bir ayakkabı gibi rahatsızlık veren bir durumda nasır kaynaklı sol ayak ağrısı olabilir.

-Stres kırıkları ve Topuk Dikeni: Spor yapmaya başladığınızda eğer birden bire başlamışsanız ayaklarınızda zedelenmeye bağlı stres kırıkları oluşmuş ve bu da ayaklarınızdaki ağrının nedeni olmuş olabilir. Diğer yandan fazla kilo, yanlış egzersiz gibi nedenlerin tetiklediği topuk dikeni stres kırıklarından farklı tamamen iltihabi bir durumdur. Muhakkak doktora başvurmalıdır.

-Kireçlenme: eklemlerle ilgili bir rahatsızlık olan kireçlenme kıkırdak aşınmasıyla kendini gösterir.

-Gut hastalığı: Sol ayak ağrısı neden olur diye bakıldığında en ilginç nedenlerden biri de bu hastalıktır. Vücutta fazla olan ürik asidin neden olduğu bir durumdur.

Sinir kaynaklı ağrılar da sol ayak ağrısına neden olabilir.

-Düztaban olmak da şeker hastalığı ve kiloyu tetiklediğine göre sol ayak ağrısına neden olabilir.

-Uzun süre topuklu ayakkabı kullanımı da sol ayak ağrısı neden olur sorusunun cevabıdır.

Sol Ayak Ağrısı Nasıl Geçer

Tedavi amaçlı değil ancak rahatlama amacıyla sol ayak ağrısı nasıl geçer sorusu cevabı şöyle olabilir. Ayaklar için en rahat yer ılık bir sudur. Önce ılık sonrada soğuk suyla ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Kan dolaşımını artırıp ayak ağrınızı gidermek için ayaklarınızı kalp seviyenizin üstüne çıkarıp 10 dakika bekletin. Ayakta durduğunuzda ağırlığınızı iki ayağınıza dönüşümlü olarak verin. Ayakkabılarınızı kaliteli almaya çalışın. Geçmeyen ayak ağrınız için sol ayak ağrısı nasıl geçer diye uzun uzun düşünmeden muhakkak bir uzmana görünün.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*