Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

soğuk alerjisi nedir, soğuk alerjisi belirtisi, soğuk alerjisi belirtisi nasıl geçer

Soğuk alerjisi nadiren görülen alerjik reaksiyonlardan biridir ve çoğu kişi bu durumu yaşasa da fark edemediği olmaktadır. Peki soğuk alerjisi tam olarak nedir? Semptomları nelerdir, nasıl geçer?

Soğuk alerjisi özellikle soğuk aylarda görülen bir çeşit rahatsızlıktır. Soğuk havalarda ciltte oluşan ürtikerlere neden olur. Ürtikerler öncelikle ciltte kızarıklık olarak görülür. Bu kızarıklıklar leke şeklinde algılansa da aslında alerjik bir reaksiyondur. Tedavi edilmediğinde ya da önlemi alınmadığında kendiliğinden geçmesi oldukça zor olmaktadır. Soğuk alerjisinin belirtileri zamanla ya da ani bir şekilde çıkabilir. Peki soğuk alerjisinin belli başlı semptomları nelerdir?soğuk alerjisi nedir, soğuk alerjisi belirtisi, soğuk alerjisi belirtisi nasıl geçer

  • Soğuğa maruz kalan bölgenin (genellikle yüz bölgesi olmaktadır) kızarması, kaşınması, kabarık şeritler oluşturması,
  • Vücudun sıcak bir ortamda yanma hissi vermesi,
  • Alerjik reaksiyonun olduğu bölgede şişlik,
  • Ateş,
  • Baş ağrısı,
  • Eklem ağrıları,
  • Yorgunluk, halsizlik,
  • Endişe.
  • Daha ileriki seviyelerde; şiddetli akut anafilaksi, hırıltılı solunum, dil ve boğazda şişlik, kalp çarpıntısı, düşük tansiyon, şok ve bayılma gibi semptomlar da görülebilmektedir.

Soğuk alerjisinin geçme süreleri farklılık gösterebilmektedir. Soğuk havaya maruz kaldıktan hemen sonra belirtiler görülebilir. Bu belirtiler kimi zaman birkaç saat, kimi zaman birkaç gün kimi zaman sürebileceği gibi kimi zaman is kalıtsal olabilmektedir. Soğuk alerjisinden korunmak için; soğuk havalara aşırı derecede maruz kalınmamalı, soğuk suda yüzülmemeli, soğuk su ile duş alınmamalı, klimalı ve soğuk sıcaklıklarla dolu bir ortamda durulmamalıdır. Soğuk alerjisinin ortaya çıktığı sıcaklık genellikle 4 °C’nin altında olmaktadır.

Soğuk alerjisi en çok yetişkin bireylerde görülmektedir. Çoğu zaman soğuk bir ortam nedeniyle ortaya çıksa da bazen aile üyesinden de miras kaldığı olmaktadır. Yani soğuk alerjisi aile öyküsünden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca; suçiçeği, viral hepatit, otoimmun hastalıklar, viral enfeksiyonlar, kan hastalıkları gibi rahatsızlıklar da soğuk alerjisini tetikleyebilmektedir. Soğuk alerjisinin elbette ki bir tedavisi vardır. Öncelikli tedavi kızarıklıkların yönetilmesi ve azaltılması yönünde olacaktır. Uygulamaların temel noktası bu şekildedir. Çoğunlukla doktor alerjik reaksiyonların kaybolması için ilaçlar vermektedir. Bu ilaçlar genellikle yeterli olmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*