Şişmanlığın Günlük Hayata Etkileri

şişmanlık tedavisi, şişmanlık nedenleri, şişmanlığı tedavi etme yolları

Şişmanlığın Fiziksel Etkileri

Fiziksel olarak kendini gösteren şişmanlığın etkileri obezite hastası olan kişilerin günlük hayatlarını epey zorlamakta. Örneğin giysi ve kıyafet alırken zorlanmak bunun en büyük göstergesidir. Ülkemizdeki ve dünyadaki birçok mağazada büyük beden ürünleri bulmak zordur. Bu bağlamda şişmanlığın en büyük fiziksel etkilerinden biri olarak kendi üstüne ve beğenisine göre kıyafet bulmakta zorlanmak olarak gösterilmektedir.şişmanlık tedavisi, şişmanlık nedenleri, şişmanlığı tedavi etme yolları

Bunun dışında çabuk yorulma, iki adım atıp nefes nefese kalma ve merdivenleri çıkarken zorlanma gibi fiziksel belirtiler de şişmanlığın etkileri arasında gösterilmektedir. Bu da iş hayatında ve sosyal yaşamda geride kalma ve istenen işleri zamanında yapamama gibi etkileri beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda fazla kilo kalp sıkışmasına neden olur. Şeker hastalığına doğrudan davetiye çıkaran bir etkisi de bulunmaktadır.

Sadece deri ve ten bölgesini değil iç organları da yağlanma etkisi ile baş başa bıraktığı için böbrek ve kara ciğer gibi organların işlevlerini tam randımanlı olarak yerine getirememesi durumları da ortaya çıkmaktadır. Bu da kalp damar sağlığı olmak üzere birçok iç dinamizme sahip organların hastalanmasına imkan tanımaktadır. Yapılan birçok araştırma ve inceleme doğrultusunda fazla kilosu olan kişilerin kalp krizi geçirme riski de normal kilodaki birine göre 5 kat daha fazladır. Spor yapamama, istenilen nefes kalitesine sahip olamama ve uyku kalitesinden mahrum olma gibi çeşitli etkiler de söz konusudur.

 Şişmanlığın Psikolojik Etkileri

Çok sık aralıklarla depresyona girmek şişmanlığın psikolojik etkileri arasında gösteriliyor. Aynı zamanda toplum içerisinde yalnız kalma da şişmanlığın psikolojik etkileri içerisinde. Kişinin kendini beğenmemesi ve karşı cinse karşı normal gelişmesi gereken sağlıklı ilişkilerden uzak kalması da psikolojik bir yan etki olarak lanse edilmektedir. Fazla kilosu bulunan erkekler ve kadınlar sosyalleşme alanında da eksik kalmaktadırlar. Kendilerini estetik açıdan yetersiz gördükleri için içe dönük bir suçluluk psikoloji de kendilerinde hakimdir.

Sürekli olarak yalnız kaldıkları için de yalnızlıklarını daha fazla yemek yiyerek dindirme eğilimi gösterirler. Günlük hayat içerisinde özel ilişkiler kurmakta zorlanan fazla kiloya sahip insanlar depresyona girmekte ve uzun süreli olarak iletişim kurma yetilerinden uzak kalmaktadırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*