SEM Çalışmalarında Google Partners Üyesi Ajansların Yeri

sem
What_is_SEM_Search_Engine_Marketing

SEM (arama motoru pazarlamacılığı) profesyonel kişiler tarafından yürütülmesi daha uygun olan çalışmalardır. Çünkü SEM çalışmalarında hedef anahtar kelimeyi belirleyip reklamı yayınlamaya başlamakla iş bitmez. Reklam yayını yapılırken reklamın kimlere, hangi kelimelerde gösterileceği ve hangi kelimelerde reklamın gösterilmeyeceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Basit bir örnek vermek adına cep telefonu kılıfı kelimesi için SEM çalışması yapılacağını ve Google’a reklam verileceğini ele alalım. Google’a reklam verirken hedef kelimeleri cep telefonu kılıfı, telefon kılıfı olarak girdiğimizi varsayalım. Bu kelimelerde arama yapıldığında reklam gösterilsin şeklinde komut vermiş olduk. Bir kullanıcı Google’a cep telefonu yazarak arama yaptığında bizim anahtar kelimelerimiz cep telefonu kılıfı, telefon kılıfı olmasına rağmen gösterilebilecektir. Bu kullanıcının gereksiz yere reklama tıklamasına sebep olacak ve yanlış kişiye gösterimde bulunulduğu için reklam bütçesinden gereksiz bir harcama yapılmış olacaktır. Bu sebeple anahtar kelimelerimizi cep telefonu kılıfı ve telefon kılıfı olarak belirledikten sonra reklamın gösterilmemesi gereken kelimeleri de belirtmemiz gerekmektedir. Bu kelimelerin titizlikle belirlenmesi gerekmektedir.

sem

Örnekte de verdiğimiz üzere SEM reklamı verdik bu iş tamam deyip arkası bırakılacak bir konu değildir. Reklamı yayınlayan kişi/firma mutlaka reklamı yayınladıktan sonra takibini yapmalı ve gereksiz tıklamaları en aza indirmelidir. Gereksiz tıklamalar ne kadar aza indirilirse belirlenen bütçe ile o kadar fazla hedeflenen müşteri kesimine ulaşılabilir.

SEM çalışmalarını en iyi yönetecek kişiler Google Partner Üyesi Ajanlar’dır. Çünkü bu ajanslar Google Partner Üyesi olabilmek için Google’ın belirlediği koşulları sağlamak ve Google eğitimlerine tabi olmak zorundadırlar. Google koşullarını iyi bilen ve Google tarafından eğitilmiş kişiler bu arama motorunun tabiri caizse dilinden en iyi anlayacak kişiler olduğundan SEM çalışmalarında önemlidir. Mümkün mertebe bu ajanlardan reklam yayın hizmeti alınmalı ya da en azından danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*