Salata Yaparken Dikkat Edilecek Unsurlar

http://www.balagaci.com/wp-admin/post-new.php

Salata yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazımıza özellikle sebze salatası ile başlayınız. Kış zamanlarının vazgeçilmesi olan sebze salatasına balkabağını da ilave ederseniz inanılmaz farklı ve lezzetli bir sebze salatası yapmış olacaksınız. Salatalarınızın gerek lezzet bakımından gerekse de şık bir görünüme sahip olması için ilk önce tüm salata malzemelerini aynı şekilde doğramayı başarmalısınız. Genelde en şık salata sunumu tüm malzemelerin küp şeklinde doğrandığı salata çeşididir.

Peki, Nelere Dikkat Edilmeliyiz?

  • Salata yaparken salata malzemelerini gerek kararmaması gerekse de tatlarının bozulmaması ya da değişmemesi için cam ya da emaye doğrama kaplarını tercih ediniz.
  • Salata yaparken yağ ile tuzlama zamanı ve sırası da oldukça önemlidir. Salatanıza mutlaka önce tuzu atın sonra da yağını ekleyiniz. Bu sayede salataya eklediğiniz tuz çok daha eşit şekilde dağılır.
  • Eğer salatanıza ekleyeceğiniz kıvırcık ya da marulun yaprak kısımlarının tadı acı ise bu yaprakları yıkadıktan sonra 15 dakika boyunca sirkeli suyun içinde bekletiniz.
  • Salatalar sofraya alınana dek kesinlikle salatanıza yağ ve ya tuz ilave edilmemeli. Sofraya servis yapacağınız dakika içinde salataya tuz ile yağı ilave ediniz.salata yaparken nelere dikkat edilmeli, salata yapılırken neler önemli, salatada dikkat edilecekler
  • Eğer isterseniz yeşillikleri yıkamaksızın önce temiz kâğıda sonra da temiz bir naylon torbanın içine sarabilir ve sonrasında buzdolabında 3 hafta boyunca saklamanız mümkündür.
  • Aldığınız yeşillikleri hemen kullanmayacaksanız o zaman bu yeşillikleri hemen soğuk su ile yıkayınız. Her bir malzemeyi tek tek silkeledikten sonra temiz bir cam şişenin içine koymalısınız. Şişenin ağzını çok sıkı bir şekilde kapayıp buzdolabına yerleştiriniz. Bu şekilde sakladığınız yeşillikleri en az iki hafta boyunca ve taze bir şekilde saklamanız mümkündür.
  • Daha önceden soymuş olduğunuz yeşillikleri yeniden canlandırmak istiyorsanız sirkeli ve ya limonlu temiz bir suyun içine bu yeşillikleri koyabilirsiniz.
  • Sadece dereotu, maydanoz ile birde naneyi aynı anda ve plastik bir kabın içerisinde kuru olmak sureti ile 24 saat boyunca saklanabilir.
  • Ya da isterseniz temiz su koyduğunuz bir kabın içerisine 3 ve ya 4 dilim kadar çiğ patates ekleyebilir ve yeşillikleri bu suyun içine ekleyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*