Sağlıklı Yaşlanma İçin Neler Yapılabilir?

sağlıklı yaşlanma yolları, nasıl sağlıklı yaşlanılır, sağlıklı yaşlanmak

Yaşlandıkça, muzdarip olduğumuz hastalıkların sayısı ve bunlara yakalanma riski artar. Bu riski azaltmak ve yaşlılıkta sağlıklı olmak için daha fazla zaman kaybetmeden sağlıklı yaşamayı günlük bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Çünkü sağlıklı yaşlanma hem bizim hem de ebeveynlerimiz için yeterince önemlidir ve çabaya değer.sağlıklı yaşlanma yolları, nasıl sağlıklı yaşlanılır, sağlıklı yaşlanmak

Yaşlanınca Ne Olur?

Ebeveynlerimiz yaşlandıkça, sağlıklı kalmalarını sağlamak her zamankinden daha önemli. Ne kadar uzun yaşarsak yaşayalım zaman bedenimizi ve zihnimizi yıpratıyor. Bazı hastalıklara yakalanma riski yaşla birlikte artar.

Ailelerimiz bizi hastalıklardan korumak ve gelecek yıllarda sağlıklı tutmak için mümkün olan her şeyi yaptılar. Aynısını onlar için yapmanın zamanı geldi. Ebeveynlerimizin sağlıklı beslenmesini, düzenli uykusunu, sosyal aktivitelerini ve sağlığını izlememiz gerekir. Bu, basit sorular ve gözlemlerle başarılabilir ve onları desteklediğimizi bilmek onları zihinsel olarak sağlıklı ve mutlu eder.

Kilo kaybetmek?

Yaşlı yetişkinlerde olağandışı kilo kaybı, aşağıda listelenenler gibi ciddi tıbbi durumların bir işareti olabilir.

Kanser

bunama

Depresyon

Kalp yetmezliği

Yetersiz besleme

Belirgin bir kilo kaybı fark ettiğinizde, endişeleriniz hakkında konuşabilir ve bir doktora görünmesini tavsiye edebilirsiniz. İnsanlar yaşlandıkça, her gün aynı yiyecekleri yeme alışkanlığı edinebilirler. Bu durum kilo kaybına yol açmasa bile bazı temel besin değerlerinin eksikliğine ve dolayısıyla yetersiz beslenmeye neden olabilir, bu durumda takviyeye başvurmak gerekebilir. Kilolu ve obez kişilerde de durum aynıdır. Bu gibi durumlarda çocuklar yine anne babalarına bir doktora görünmelerini tavsiye etmelidir.

Evleri güvenli mi?

Onları aramamızda fayda var. Ebeveynlerimiz evde oluşabilecek teknik sorunları görmezden gelebilir veya kendi başlarına çözmeye çalışarak kendilerine zarar verebilirler. Tüm ampuller çalışıyor mu? Kombide sorun mu var? Mutfak ve banyo temiz mi? Odalar temiz mi? Tüm bu soruların cevapları, sağlık durumları hakkında bizi biraz daha bilgilendiriyor ve bu konuları ele almak, sağlıklarını tam olarak korumalarına yardımcı olmuyor.

Zayıf kaslar, yetersiz beslenme, zayıflamış kemikler ve yaşla birlikte kötüleşen göz sorunlarının tümü düşmelere neden olabilir. Düşmeye bağlı olarak bir dizi başka öngörülemeyen hastalık ortaya çıkabilir.

Tüm bunları önlemek aslında çok basit: egzersiz! İlerleyen yaşına rağmen kişi hafif egzersiz ve yürüyüş gibi hafif egzersizler yaparsa kas güçsüzlüğü ve osteoporoz gibi sağlık sorunlarının gelişme hızı yavaşlar. Ayrıca egzersiz yaptığınızda yaşlanmanın olumsuz psikolojik etkileri de azalır.

Kendilerine bakıyorlar mı?

Aslında öz bakım ve hijyen kendini iyi hissetmenin en basit nedenidir. Yaşlı insanlar onları görmezden gelebilir. Evde giyim ve temizlik, vücut hijyeni gibi faktörler hayatlarını iyileştirmek için küçük ama önemli detaylar olabilir.

Nasıl hissediyorsun?

Yaşlandıkça, bir kişi fiziksel sağlıkları, genel sağlıkları veya yaşam beklentileri hakkında endişe ve depresif duygular yaşayabilir. Sonuç olarak, bu psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda onları hobilerine teşvik etmeniz veya bir hobi edinmelerine yardımcı olmanız gerekir. Herkeste olduğu gibi, yaşlı insanlar birbirleriyle etkileşime girdikçe ruh halleri iyileşir ve hayattan zevk almaya başlarlar. Öte yandan endişelerini doktorla paylaşmalarını teşvik ederseniz kafalarındaki soru işaretleri de azalacaktır.

Hareketlilik için olanaklar nelerdir?

Yaşlandıkça kaslarımız zayıflamaya başlar, eklem sorunları gelişir ve hareket etmemiz zorlaşır. Hatta ciddi yaralanmalara neden olabilir. Ev ortamının güvenliğinin yanı sıra bu tür sağlık sorunları da sağlıklı bir yaşam sürmek için göz ardı etmememiz gereken bir konudur. Bu gibi durumlarda bir doktor ve terapist yardımı ve uzman gözetimi gerekebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*