Saç Cerrahisine Genel Bakış

saç cerrahisi, saç cerrahisi ne iş yapar, saç cerrahisi nedir

Saç ekimi alanında yeni bin yılın başlangıcı ile yeni yöntem ve deneyimlerin eklenmesi sayesinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yinede teknolojinin sunduğu tüm yeniliklere rağmen başarılı bir saç ekimi için sunumu yapılacak hazır bir reçete yoktur. Başarı, operasyonu gerçekleştiren doktorun deneyim ve uzmanlığına, kullanılan teknik malzemenin seçimine ve iyi organize olmuş bir ekibin verimli çalışmasına bağlıdır. Bu kurumsallığı felsefe edinmiş deneyimli klinikler, saç nakillerinde sağladıkları başarılar sayesinde her yıl ülkemize yurtdışından binlerce kişiyi çekmekte ve ülkemizin imajını bu anlamda yükseltmektedirler.saç cerrahisi, saç cerrahisi ne iş yapar, saç cerrahisi nedir

Saç Ekimi (Saç Nakli) Nedir ?

Saç ekimi klinik ortamda yapılan cerrahi bir işlemdir. Nakil, verici bölgeden genetik olarak dökülme özelliği olmayan saç foliküllerinin Fut veya Fue teknikleriyle alınıp saçlandırılmak istenen alana nakillerinin yapılması ile gerçekleşir. Yeni yerlerine yerleştirilen saçlar burada ömürlerine dökülmemek üzere devam ederler.

Kişinin görünür ve estetik açıdan önemli bir bölgesinde uygulaması yapılan bu operasyonların, uzman ve deneyimli bir ekip tarafından sürdürülmesi hedeflenen doğallığın oluşturulması için önemlidir.

Saç Analizi

Operasyon öncesi matematiksel verilerin incelenmesi ve nakil işlemine müsait saç köklerinin tespit edilmesi için bir saç analizinin yapılması, naklin yapılacağı alandaki ön çalışma için gereklidir.

Foliküler Ünite nedir ?

Birden fazla saç kökünün oluşturduğu ve sayısal özelliği ancak üç boyutlu mikroskop altında görülebilen saç demetidir. Çıplak gözle bakıldığında saçların belli bir düzen içinde yan yana uzadıkları izlenimi edinilir. Aslında durum böyle değildir ve bu şekilde görülen saçların irsiyet e bağlı olarak çoklu saç köklerinden oluşan saç demetleri şeklinde oldukları gözlenebilir.

Saç Foliküllerinin nakil öncesi Graftlere ayrılmış şekli :

Saç Ekimi (Nakil işlemi) nasıl yapılır ve ulaşılabilecek azami saç sıklığı nedir ?

Nakil kanalcıklarının hazırlanmasında, nakledilecek alana ve saç yapısına göre farklılık gösteren 19-23 kalibre arası iğneler ve lateral kesiler için 0.016 mm lik slit bıçakları kullanılır. Santimetre kare başına 40-90 foliküler ünitenin ( yaklaşık 150 saç teli ) yerleştirilmesi ancak deneyimli ve uzman bir ekip çalışmasıyla mümkün olmaktadır.

Operasyondan sonra saçların dökülmesi mümkün müdür ?

Androgenetik saç dökülmesi, özellikle erkeklerde insan ömrünün tamamında etkili olan bir süreçtir. Başarıyla sonuçlandırılmış bir saç ekiminin sonrasında yeni yerlerine yerleştirilmiş saçların dökülmesi genetik özelliklerinden dolayı mümkün olmasa da, önceden var olan saçlarda ilerleyen yaşlarda dökülme görülmesi normal olacaktır. Bu saç dökülmesini durdurmak için Minoxidil kullanılması tavsiye edilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*