Psikologların Yaşamdaki Yeri Nedir?

psikologların önemi, psikolog neden önemli

İstanbul’da Bahçeşehir psikolog kliniklerinde psikologlarla görüşerek, günlük hayatta karşılaştığınız problemlerin nedenlerini bulabilir, destek alabilirsiniz.

Yaşadığımız hayatın hızlı temposu, sürekli bir yerlere ve bir şeylere yetişme telaşı, gençler için sınavların stresleri, kendini tanıma süreçlerinin zorluğu gibi etmenler artık bugün neredeyse herkesin psikolojik olarak destek almak istemesine neden oluyor.psikologların önemi, psikolog neden önemli

Psikoloji nedir ve hangi alanlarda işlevseldir?

Psikoloji bilimi, biyolojik, sosyolojik ve psikolojik süreçleri inceleyerek, sahip olduğu bilgileri insan davranışlarının yorumlanmasında ve sorunların çözümüne yardım için kullanır. Öncelikle davranışların sebebini anlamaya çalışır, daha sonra bu davranışları yorumlar ve açıklamaya çalışır. Elde ettiği veriler üzerinde bilinmeyenleri bulur ve bilinmeyenleri kontrol altına almak için çalışmalar yürütür. Çocuk ve ergen gelişimi, bireysel problemlerin çözümü, aile içindeki ve çiftler arasındaki sıkıntıların çözümünde ve kurum içindeki uyumlu çalışma ortamının sağlanması gibi alanlarda psikoloji bilimi ve uzman psikologlar size yardımcı olacaktır. Bahçeşehir psikolog kendine gelen hastalarının sorunlarını dinleyecek ve özgüven kazanmalarını sağlayarak bireylerin sıkıntılarını çözmede yardımcı olur.

Çocuk ve ergen gelişimi

Çocukluk ve ergenlik dönemi bireylerin kişiliklerinin şekillenmesinde, özgüven sahibi bireyler olmalarında, sorunlarını rahatça dile getirip rahatsızlık duydukları konular hakkında konuşabilen bireyler haline gelmesinde son derece önemlidir. Bu yüzden bu dönemlerde yaşadıkları sorunların çözümünde bir uzman yardımına başvurabilirsiniz.

Bireysel danışmanlık

Bireyler hayatta karşılaştıkları stres, kaygı, kişisel ve mesleki gelişim gibi konular, sahip oldukları takıntılı düşünceler, öfke kontrolü gibi konularda yardım almak için psikologlara başvurabilirler.

Çift ve aile danışmalığı

Psikologlar ilişkilerde bulunan uyum sorunlarının çözümünde, sorumlulukların paylaşımında yaşanan dengesizliklerin giderilmesinde, doğum sonrası yaşanan uyum sorunlarında, aldatma, ayrılık gibi birçok sorunun çözümlenmesinde tarafların arasındaki iletişim sorunlarını çözmeye yardımcı olarak danışmanlık yaparlar.

Kurumsal danışmanlık

Bireylerin kurum içinde ve bireysel gelişimlerini desteklemek amaçlı, kurum içi uyumun sağlanması için ve çalışanların motivasyonlarının arttırılmasının sağlanması için uzman psikologlar kurumlara danışmanlık hizmeti vermekte. Ayrıca psikologlar anaokullarında uygulanan kişilik gelişim testleri uygulayabilir ve hem aile hem öğretmenler için eğitimler düzenleyebilirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*