Prostat belirtileri ve tedavileri

Prostat belirtileri nelerdir, Prostat nedir, Prostat nasıl tedavi edilir

Erkeklerde görülen en önemli rahatsızlıklardan birisi prostat olarak adlandırılan hastalıktır. Prostat, erkeklerdeki üreme sisteminin bir parçası olan salgı bezine verilen isimdir ve u kısım idrar kesesinin alt kısmında yer alır. Merkezinde yer alan ve idrara boşaltmaya yarayan kanal aynı zamanda cinsel boşalma sırasında menilerin penisin ucuna ulaşmak için de kullandıkları yoldur. Dolayısıyla vücutta çok önemli görevler üstlendiği söylenilebilir. Normal büyüklüğü ise bir ceviz tanesi kadardır ve yaklaşık olarak 18 gram ile 20 gram arasında bulunan bir ağırlığa sahiptir. Büyümesi durumunda ise penisten dışarıya çıkışı sağlayan kanalı iki taraftan sıkıştırmış olur. Dolayısıyla idrar yapma işlevinin önemli oranda sıkıntılı şekilde gerçekleşmesine neden olan bir rahatsızlıktır.Prostat belirtileri nelerdir, Prostat nedir, Prostat nasıl tedavi edilir

Prostatın Belirtileri

Eğer ailenizde daha önce prostat hastalığına yakalanmış biri varsa siz de tehlikedesiniz demektir. Nedeni henüz belirlenmemiş olsa da prostatın genetik bir hastalık olabileceği yönünde araştırmalar mevcuttur. Ailenizde prostat olmamış birisinin olması sizin risk altında olmadığınızı da göstermez. Uzmanlar belirli ir yaşı geçmiş her erkeğin u riski taşıdığını söylemektedir. Prostat belirtileri arasında damlatma ve idrar kaçırmadır. Eğer idrarını tutamamaya başladıysanız, mesanenizin boşaldığını hissetmiyorsanız, ani tuvalete gitme gereksinimleriniz oluyorsa, idrarınızın akış hızı zayıfsa, idrar çıkarma esnasında idrar yolunda yanma ve acı hissediyorsanız, idrar yapmaya başlama esnasında zorlanıyorsanız bir an önce doktora başvurmalısınız. Bunlar prostatın en belirgin özellikleridir.

Prostatın Tedavisi

Prostat tedavisinde medikal ve cerrahi tedavilerden bahsedilir. Ancak mesane egzersizleri de kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi olarak kabul edilebilir. Örneğin sık idrara çıkma isteği duyan kişiler için 2 saat ya da 3 saat olarak belirlenen bir hedef koyulabilir. Bu koyulan hedefler harici idrara çıkmamaya dikkat edilir. Buna uyularak idrara çıkışlarının düzenlenmesini sağlamak mümkün olabilir. Prostat tedavisi aşamasında ise bazı kas gevşetici ilaçların ya da DHT hormonunu kontrol altına alacak ilaçların kullanılması söz konusu olabilir. Cerrahi tedavi seçeneği ise diğer yöntemlerden sonuç alınamadığı durumlarda son olarak başvurulan bir yöntemdir. Prostatektomi ameliyatı ya da prostatın bir bölümünün alındığı operasyonlar seçenekler arasında bulunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*