Pedagoglar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Halk arasında çocuk psikologu olarak bilinen pedagoglar, çocukların bilişsel ve duygusal gelişimini takip eden ve yöne hem çocuklara hem ailelere danışmanlık yapan uzmanlardır. Pedagoglar danışmanlık hizmetlerini sağlık kurumlarında yada özel işletmelerde sağlayacakları gibi devlete ait kurum ve kuruluşlarda mahkemeler, cezaevleri gibi yada okul ve diğer özel eğitim alanlarında sağlayabilirler. Elbette ki uzmanlaşmak doğru eğitim süreçleri ve etik kurallar dahilinde hizmet vermeyi gerektirmektedir.pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Pedagoglar hayatımızda ulaşılabilir danışmanlar olmanın yanında çocuk mahkemelerinde ve kreş ve anaokullarının açılma sürecinde bilirkişi olarak ya da okullarda disiplin kurulu danışmanı olarak, ıslah evlerinde gözlemci olarak bulunabilirler.

Pedagogların Hizmet Alanları

Birçok kurumda ulaşılabilir durumda olan pedagoglar, davranış bozukluklarından aile-çocuk ilişkisine, düşük ya da yüksek IQ çalışmalarından, kekemeliğe, yaygın gelişim bozukluklarından, öğretmenlik ve rehberlik hizmetleri gibi daha bir çok madde de sıralanabilecek genişlikte bir alanda hizmet sunarlar. Kısaca bilinmesini gereken pedagogların çocuğun zihinsel, sosyal, bedensel ve duygusal gelişim evrelerinin incelenmesi, ve bu süreçte karşılaşılan aksaklıların giderilmesine yönelik danışmanlık yaptıklarıdır.

Pedagoglar, ailelerin kendilerinin başvurabileceği danışmanlar olduğu gibi eğitim öğretim kurumları gibi zorunlu bulunmaları gereken kurum ve kuruluşlarda, buralara bağlı çocukların gelişimlerini izlemekte ve gerekli müdahalelerde bulunarak çocukların gelişim süreçlerini doğru yönlendirmek adına çalışmaktadırlar.

Pedagoglar kendileri teşhis ve danışmanlık süreçlerini yönetebilecekleri gibi daha ileri boyutlarda ki sorunlar için kendi test ve raporları doğrultusunda Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanlarına yönelimi sağlayacaktır. Uzman pedagogların hayatımızda ki etkin rolü hem çocuğa gelişimsel sorunlarında destek hem de aileye bu süreçte bilin ve doğru davranış geliştirmeleri yönünde danışmanlık yaparak, sağlıkla yetişen bireyler için gereklidir.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*