Ortodonti Tedavisi Nedir?

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Çene ve yüz bölgesinde meydana gelen bozuklukların teşhis ve tedavisiyle ilgilenen Ortodonti; kelime anlamı olarak da Yunanca’da düzgün anlamına gelen Ortho ve diş anlamına gelen Odons kelimelerinin birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Aslında toplum tarafından bilinen anlamı diş ve çene yapısında meydana gelen bozuklukların düzeltilmesidir, ancak sadece ağız ve diş yapısında değil; yüz çevresinde meydana gelen bozuklukların giderilmesi anlamını da taşımaktadır. Bu yüzden daha geniş kapsamlı bir kavramı ifade etmektedir.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Çene ve yüz bölgesinde meydana gelen yapısal bozuklukların teşhis edilmesi ve sonucunda da tedavisi edilmesiyle ilgilenen bir bilim dalı olarak bilinen Ortodonti; erken dönemde ve ileri dönemde olmak üzere 2 farklı şekilde tedavi yöntemini bünyesinde barındırmaktadır. Erken dönemde yapısal bozuklukların önlenmesi adına önem arz eden bu tedavi yöntemi; ilerleyen dönemlerde ise yapısal bozuklukların düzeltilmesi adına önem taşımaktadır. Erken yaşta bu tedaviye başlanılır ise; çene gelişimine yardım edilerek dişlerin ve çene yapısının doğru pozisyonda olması sağlanabilir. Yetişkinlerde ise daha çok çapraşıklık ve kapanış gibi bozuklukların düzeltilmesi amacıyla bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Yani diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi bu tedavi yönteminde de erken teşhis önem taşımaktadır. Ortodontiyi ilgilendiren yapısal bozukluklar; ortodontik bozukluklar olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda bu bilim dalıyla ilgilenen ve bu alanda uzman olan hekimlere de ortodontist adı verilmektedir. Çene ve yüz yapısında meydana gelen yapısal bozuklukların engellenmesi ve düzetilmesi adına hizmet veren ortodonti bölümü; öncelikle rahatsızlığı bulunan kişileri muayene etmekte ve teşhisi koymaktadır. Daha sonra bozuklukların giderilmesi için en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bundan önce de yapılması gereken herhangi bir işlem var ise halledilmektedir ve daha sonra tedaviye geçilmektedir. Çocuklarda meydana gelen yapısal bozuklukların giderilmesi daha kolay bir süreçte gerçekleşmektedir. Çünkü bu dönemde daha çok önlem amaçlı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu sayede bu süreçte daha kolay bir çerçevede son bulmaktadır. İleri yaşlar ise önleme amaçlı tedavi yönteminden çok, düzeltme amaçlı tedavi yöntemi uygulanacağından daha zorlu bir süreçte tedavi gerçekleşmektedir.

Yapısal bozuklukların önlenmesi ya da düzeltilmesi adına uygulanan tedaviyle ilgilenen bir bilim dalı olarak bilinen Ortodonti; diş, çene ve yüz sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*