Ölüm Korkusundan Kurtulma

Ölüm korkusundan kurtulma, ölüm korkusundan kurtulma, ölümden niye korkulur

İnsanların korktukları birçok farklı şey vardır. Ölüm korkusu da bu korkuların arasında yer almaktadır. Bazı kişiler belirlisizlikten korkarlar ki öldüklerinde ne olacağı tam belli olmadığı için dolaylı yoldan ölümden korkarlar. Bazı kişiler de hayatlarını hep kötü işler yaparak geçirmiş ve cehennem azabından korkmaktadırlar.Ölüm korkusundan kurtulma, ölüm korkusundan kurtulma, ölümden niye korkulur

Siz de ölümden korkan biriyseniz ve bu korkunuzu yenmek istiyorsanız kendi kendinize ya da profesyonel bir kişiden destek alarak yenebilirsiniz. Kendi kendinize ölüm korkusundan kurtulmak istiyorsanız hayatınıza çeki düzen verebilir, Allah’ın buyruklarına harfiyen uyup iyi bir insan olmaya çalışabilirsiniz. Çevrenizdeki yardıma muhtaç kişilere iyilik ederek, elinizden geldiğince dine bağlı yaşayarak iyi insan olma yolunda adımlar atabilirsiniz. Böylece kalbiniz iman ile dolacağı için Allah’ın ödüllendirmesinden yararlanabileceğinizi düşünerek psikolojik olarak rahatlayabilirsiniz.

Ölüm korkusunun elbette sebebi sadece ahrette cehenneme gitme değildir. Bazı kişiler sevdiklerini yüzüstü bırakmaktan korkarlar. Özellikle anneler evlatları annesiz kalacak diye ölümden korkarlar. Hele ki çocuklar henüz bebek denebilecek kadar küçük ise bu korku anlamsız bir hal alır. Yakın zamanda sevdiği kişilerin hiç ummadık zamanda ölmesi ile bu korkuya kapılan annelerin korkularından arınabilmesi için psikolojik destek almaları gerekmektedir. Nadir de olsa ölümden sevdiklerini geride bırakmayı göze alamadığı için korkan kişilerin aile fertleri ile birlikte intihar ettiği görülmektedir. Böyle kötü bir durumun yaşanmaması için mutlaka uzman psikolog ve psikiyatristlerden destek alınmalıdır.

Ölüm korkusunu yenmeyi istiyorsanız hayatın güzel yanlarına odaklanın. Ölüm ile ilgili çekilmiş filmleri izlemeyin, cenaze törenlerine katılmayın hatta mezarlık yanından dahi geçmeyin. Ne zaman ki ölümün hayatın bir gerçeği olduğunu kabullenirseniz o zaman ölümden yana olan korkunuz ortadan kalkacaktır. Ayetlerde de açıkça belirtildiği üzere “her canlı ölümü tadacaktır.” Kaçınılmaz son denen şey aslında ölümün ta kendisidir. Hayatınızın nasıl son bulacağını bilmeniz de bir gün bir şekilde son bulacağını bildiğiniz için kendinizi ölüme hazırlamalı ve korkmak yerine yeni bir yolculuğa çıkacağınız için sevinmelisiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*