Okul Öncesi Eğitimin Yararları Nelerdir?

Okul öncesi eğitimin faydaları, okul öncesi eğitim gerekli mi, okul öncesi eğitimin önemi

Okul öncesi eğitim ülkemizde birkaç yıl öncesine kadar pek önemsenmiyorken ailelerin bilinçlenmesi sonucunda hak ettiği değeri görmeye başladı. Okul öncesi eğitim eskiden bir külfet olarak görülüyorken şuanda gereklilik olarak görülmektedir. Zaten bu şekilde görülmesi de gerekmektedir. Okula başlayacak olan çocukların bir tür alıştırma evresi olan okul öncesi eğitim hem psikolojik hem de bedenen gelişim sağlar.Okul öncesi eğitimin faydaları, okul öncesi eğitim gerekli mi, okul öncesi eğitimin önemi

Sosyalleşmeyi kolaylaştırır

Okul öncesi eğitim çocukların daha kolay sosyalleşmesini sağlar. Belirli bir yaşa gelinceye kadar ailesinden başkasını görmemiş olan çocuklar için okul öncesi eğitim adeta hayat kurtarıcıdır. Sosyalleşmek insanların psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaktadır. Ancak sosyalleşemeyen kişilerde bu durum ters tepmekte ve sosyal bir yapıya bürünemeyen birey içine dönük hale gelmektedir. İşte okul öncesi eğitimde içine kapanık dahi olsa çocuk bir şekilde arkadaş edinmeyi öğrenir ve bunu ilerleyen yıllarda geliştirerek sosyal bir birey olma yolundaki adımlarını sağlıklı bir biçimde atar.

Eğitim başarısını arttırır

Okul öncesi eğitim denildiğinde akla sadece çocukların oyun oynadığı bir yuva gelmemelidir. Çünkü okul öncesi eğitimde çocuklar renkleri, sayıları, harfleri ve diğer birçok konudaki bilginin temelini öğrenmektedir. Temelsiz bir eğitim almak yerine okul öncesi eğitim alarak sonrasında üstüne yeni bir şeyler öğrenen çocuklar okul hayatında daha başarılı bireyler haline gelmektedir. Çocuklarınızın okul hayatının hüsranlarla değil de başarılarla dolu olmasını istiyorsanız okul öncesi eğitime gereken önemi vermekten sakınmamalısınız.

Özgüven kazandırır

Belirli bir yala kadar anne ve babası varsa diğer aile üyelerini tanıyan çocuk okul öncesi eğitime başladığında sosyal çevresini arttıracak ve aynı zamanda sosyal becerilerini de geliştirecektir. Sosyal becerilerin gelişmesi ile çocuk kendinde yapabilirlik gücünün var olduğunu hissedecek ve kendinde güven duygusunun geliştiğini fark edecektir. Bir şeyleri yapabilir olmaktan alacağı haz sayesinde çocuğun kendine olan güveni yükselecektir. Egonun tatminin temelinde özgüvenin varlığı ve uygun biçimde kullanımının yattığını ele alacak olursak okul öncesi eğitim gerçekten gereklidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*