Ödeme Karşı 6 Öneri

ödem nedir, ödem nasıl atılır, ödem belirtileri nelerdir

Sabah yüzde, akşam bacaklarda şişlik görülür.

Böbrek, kalp, karaciğer ve tiroid bezi hastalıklarında vücudun her yerinde ödemin gelişebileceğini belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Ancak yerçekiminin etkisiyle sıklıkla bacaklarda görülen bir durum olarak ödem dikkat çekiyor. Bir gece uykusu sırasında vücut yatay pozisyondayken bacakların şişmesi vücudun diğer bölgelerine ve hatta yüze yayılabilir. Bu nedenle sabah uyandığında en çok yüzde ve ellerde görülen şişlik olduğunu belirten Doç. Dr. Atasoyu, “Her gün akşama doğru koşuşturma ile bacaklarda şişlik iner ve bu bölgede şişlik yeniden belirir.” Dedi.ödem nedir, ödem nasıl atılır, ödem belirtileri nelerdir

Hareket kısıtlılığı olan kişilerde ödem daha yaygındır.

İç hastalıkları ve nefroloji uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Ancak belirli bir neden olmaksızın ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanan idiyopatik form hemen hemen sadece kadınlarda özellikle menopoz öncesi ortaya çıkıyor.” Dedi. Doç. Dr. Atasuyu, ödemin daha az aktif, fazla kilolu, şeker hastalığı olan, depresif, stresli bir ruh hali ve mizacı olan kişilerde de yaygın olduğunu vurguladı.

Ödemeye neden olan yiyecekler

Ispanak, karalahana, roka, nane, kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, baklagiller, ananas, balkabağı, soğan, pırasa, sarımsak, B vitamini ve demir içeren kepekli tahılların şişkinliği gidermeye yardımcı olduğunu belirten Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, bu tür yiyeceklerin diüretiklerle etkileşime girebileceği için aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Bilinçsizce diüretikler kullanılmamalıdır.

Diüretik olarak satılan bazı bitkisel ürünlerin tüketilmesinin böbreklere zarar verebileceğine işaret eden Doç. Dr. Atasuyu, “Bilinçsiz olarak kullanılan ilaçların ve tedavilerin vücuttaki diğer organlara zarar verdiği unutulmamalıdır.” Ödemin bir doktora danışılması gerektiğini belirten Doç. Dr.Atasuyu vücutta ödem oluşmasına neden olan durumları şu şekilde anlattı:

Hücreler arası sıvı akışının dengesini bozan koşullar

Kılcal damarlarda hasar

Deri altı bölge ve damarları etkileyen enfeksiyonlar

Damar tıkanıklığı

Azalmış kalp atış hızı

Protein kaybına neden olan hastalıklar

Aşırı tuz alımı

Bazı ilaçların kullanımı

Alerjik durumlar

Premenstrüel dönem, kadınlarda gebelik

Ödemi Azaltma Yolları

Özellikle bacaklardaki şişliği hafifletmek için bariz açık hastalıkları olmayan kişiler;

Tuz ve karbonhidrat alımının sınırlandırılması,

Dinlenirken bacaklarınızı yukarı doğru esnetmek

Uzun süreli hareketsizlikten kaçının,

Günlük yaklaşık 1,5-2 litre sıvı alımını sağlar,

Doktor tavsiyesi ile bandaj ve ayak masajı,

Gerekirse bir diüretik kullanmak faydalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*