Neden Kolajen İçeren Besinlere Önem Verilmeli?

kolajen içeren besinler, kolajenli besinler nedir, kolajenli besinler nelerdir

Başta deri, kaslar, kemikler, tendonlar ve bağlar olmak üzere gözler ve dişler olmak üzere hemen her organın en önemli yapı taşlarından biri olan bir protein türüdür. İnsan vücudunda en bol bulunan protein olan kolajenin görevi; kas, kemik ve kıkırdak dokusunun yapısal desteği olmasıdır. Başta derinin dış yüzeyi olmak üzere vücudun tüm doku ve organlarının canlı, güçlü ve esnek kalmasına yardımcı olan kolajen, dokunun bütünlüğü için çok önemlidir. Vücudun yaşam boyu üretebileceği kolajen beslenme yoluyla korunabilir. Özellikle 25 yaşından sonra vücutta azalan kolajen üretimi 35 yaşından sonra yavaşlamaya başlar. Bundan sonra vücut ve cilt üzerinde olumsuz bir etki oluşmaya başlar. Kollajen esas olarak glisin ve prolin içeren kısa zincirli bir amino asittir. Üniversitelerde, güzellikte ve sağlıkta da sıklıkla görülür. Vücuttaki her şeyi bir arada tutan ve vücudumuzda bol miktarda bulunan proteindir. Kolajen, insan vücudundaki proteinin neredeyse ’ını oluşturur.kolajen içeren besinler, kolajenli besinler nedir, kolajenli besinler nelerdir

Kollajen ürünleri nelerdir?

Et suyu ve balık… Kemikten veya et suyundan yapılan çorba, vücudun aktif olarak kullanabileceği bir protein formu oluşturur. Özellikle kaynatma cilt sağlığı için en önemli kolajen kaynaklarından biridir. Eklem fonksiyonunu destekleyebilen kolajen için hindi ve tavuk suyu tüketilmelidir. Ayrıca her hafta düzenli olarak kemik suyu tüketmek de kolajen kaynaklarınız için çok önemlidir.

Yaban mersini… Lifleri etkin bir şekilde birbirine bağlayan kolajen, yaban mersinden kolayca elde edilebilen bir protein türüdür. Ülkemizin beslenme alışkanlıklarında pek popüler olmayan yaban mersini, düzenli olarak tüketmeyi bir kural haline getirirsek oldukça faydalıdır.

Yumurta… Kollajen içeren bir yapıya sahip olan yumurta, karaciğerin detoksifikasyonu için gerekli olan kükürt de içerir. Bu durumda kolajeni yok eden toksinler vücuttan atılır. Günde 2 parçadan fazla yenmemesi önerilen yumurta, yoğun bir protein kaynağıdır.

Avokado… Vücuttaki kolajenin parçalanmasını ve parçalanmasını önleyen yüksek düzeyde E vitamini içeren avokado, cilt sağlığını destekleyecek faydalı yağlar da içerir. Sağlıklı yağlar içeren bir avokado, her gün yarıya indirilmeli ve yarım avokado olarak tüketilmelidir.

Kızıl ormanın meyveleri… Çilek, ahududu, böğürtlen ve kızılcık gibi meyveler güneş ışığı ile yok olan kolajenin parçalanmasını engeller. Bir yetişkin günde ortalama 90 ml. meyve yiyebilirsin Şeker de içeren bu meyveler kontrollü tüketilmelidir.

Tohumlar… Kabak çekirdeği çinko kaynağı olduğu bilinen bir besindir. Çinko içeren besinler proteinin parçalanmasını yavaşlatır. Sağlık açısından birçok faydası bulunan kabak çekirdeği, en iyi kolajen kaynaklarından biridir. Chia tohumları ayrıca hücre yenilenmesini destekleyerek genç kalmanıza yardımcı olur. Omega-3 yağı da içeren chia tohumları, pürüzsüz bir cilt arayanlar için iyi bir seçenek.

Kollajenin vücudumuza faydaları nelerdir?

Hücrelerde enerji üretimini arttırır,

Sindirim sisteminin gelişimini destekler,

Cilt yüzeyindeki kırışıklıkları azaltır,

Kemik yoğunluğu kaybını önler,

Kemikleri güçlendirir

Bağırsaktaki faydalı bakterilerin yaşamasına yardımcı olur,

Bağırsak yenilenmesini ve restorasyonunu teşvik eder,

Organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olur,

Dokuyu desteklediği bilinmektedir

Erken yaşta ciltte kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*