Nargile nasıl yapılır?

nargile yapma tarifi, nargile nasıl yapılır, nargile nasıl yakılır

Öncelikle iyi bir nargile için kaliteli bir tütün, tütünün tadının oturduğu ( sürekli aynı aromanın içildiği) takıma, köz için kömüre ve közü yakmak için ateşe ihtiyaç vardır. Tabii bunlar taslak olarak bilinenlerdir. Şimdi konuya dönersek; nargile, tamamen zevk meselesidir eğer bu zevki tattıysanız ondan vazgeçemezsiniz.nargile yapma tarifi, nargile nasıl yapılır, nargile nasıl yakılır

Ben sizlere çift elma yani halk arasında anason olarak adlandırılan nargile çeşidinin hazırlanışını aktaracağım. Ben çift elmayı yapıyorum diye peki şimdi ben ne yapacağım diye düşünmeyin sevdiğiniz tadı onun yerine koyduğunuz da nargilenin keyfini sürebilirsiniz.

İlk başta gereken malzemeleri sıralıyayım; ‘istediğiniz nargile tütünü, alüminyum folyo ( bu normal mutfakta annelerimizin kullandığı folyo değildir nargile folyosudur daha kalın olur.) , lüle (tütünü koyacağımız yerin adıdır.) , ser ( nargilenin hava yolu ve şişe ile lüle arasındaki bağlantı noktasıdır.) , şişe (suyun koyulduğu yerdir.) , marpuç ( oluşan dumanı içimize çekmeye yarar.) , köz ( meşe kömürü en iyisidir lakin üniversite öğrencileri ve yeni nesil kafelerde küp köz olarak adlandırılan Hindistan Cevizi kabuğundan yapılan kömürlerde mevcuttur. Bunlar daha uzun süre yanar. ) , maşa ( köz değişimi için gerekli) , iğne ( folyo üstüne delikler açmaya yarar. ) ve ateş ( elektrikli köz makineleri ve ya gazlı köz makineleri ile köz yakabilir.)

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra işlemlere başlayabiliriz. İlk başta takımı güzelce harbilemek (su ve özel fırçası ile temizlemek, yıkamak demek) gerekir, bu önemlidir çünkü pisliği ve geçen sefer ki zehri atar. Daha sonra şişeye su doldurulur bu suyun serin borusunun 2-2,5 cm üstüne kadar gelmesi yeterlidir. Marpuç sere takılır ve artık asıl önemli nokta olan lüleye tütünü doldurma ve folyo işlemine geçilmeye başlanır. Lülenin içine tütünü ne çok sık olacak şekilde ne de çok rahat olacak şekilde doldurulur. Folyo yapma işlemi standart bir lüle boyutuna göre düşününce 10×10 cm ebadında bir folyo yeterlidir ve bu folyo ile lülenin üstü sarılır. Artık nargile kullanıma hazırdır. Yanan közleri folyonun üstüne koyarak nargilenizin keyfini sürebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. Bol dumanlı günler..

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*