Muhabbet Kuşlarını Yakından Tanıyın

muhabbet kuşu, muhabbet kuşlarında üreme, muhabbet kuşları ne yer

1850’li yıllardan bu yana evcilleştirmektedir muhabbet kuşları. Papağangillerden olan muhabbet kuşları ülkemizde en yaygın olan evcil hayvanlardan biridir. Ucuz olmasıyla birlikte bakım olarak basittir. Eğer odanın içine salacaksanız eğer biraz pisliği olabilir. Erkek olan muhabbet kuşları dişilere göre daha çok konuşur. Dişiler daha anaç ve çekingendirler. Erkek muhabbet kuşları ise daha cana yakındırlar.muhabbet kuşu, muhabbet kuşlarında üreme, muhabbet kuşları ne yer

Muhabbet Kuşlarında Üreme

Muhabbet kuşu, 21 gün kuluçka süresinden sonra 5 haftalık büyüme süresiyle yuvadan ayrılacak büyüklüğe gelir. Bazı muhabbet kuşları olgunluğa ulaşmış muhabbet kuşunu yuvadan uzaklaştırır. Bir seferde 4-6 arası bir yavru doğuran muhabbet kuşları 2-3 yaşından sonra yumurtlama yaparken ölümler olabilir. İlk iki haftada gözleri açılan muhabbet kuşu sonraki dönemde tüylenmeye girerek üç dört hafta gibi bir sürede yuvadan uçacak yetişkinliğe ulaşır.

Muhabbet Kuşlarında Konuşma

Konuşabilen evcil hayvan olduğunu bilmeyen yoktur muhabbet kuşlarının. Özel bir ilgiyle çok daha farklı kelimeler söyleyebilir. Söyleneni tekrar eden muhabbet kuşlarının kapı zilini taklit ettiğine şahit olanımız mutlaka vardır. Rengârenk güzellikleriyle dikkat çeken muhabbet kuşları birbirinden güzel seslerle evimize ayrı bir canlılık katar. Muhabbet kuşlarında konuşma uzun zaman alabilir. Bu yüzden sabırlı olmak gerekir.

Kafes Bakımı ve Temizliği

Kafeste ki malzemelerde dâhil kafes düzenli olarak temizlenmeli hastalık kapılması önlemelidir. Temizlik için altına kâğıt parçası koyma gibi değişik yöntemler var. İster uygun olan yöntemleri isterseniz cüzi fiyatlarla kum alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarında Beslenme

Kuru tohumlarla beslenen muhabbet kuşları ara sıra yeşillik ve meyvelerle beslenmelidir. Muhabbet kuşlarında beslenme doğal yaşam alanlarında tohum ve meyve üzerinedir. Toksik etkisi olduğu bilinen avokado hariç muz gibi meyvelerle beslenmesi daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Cıvıltılar içinde mutlu günler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*