Migren Nedir?

Migren tekrarlanan baş ağrılarının teşhisle belirlenen bir tür rahatsızlıktır. Migren ağrısı ile birlikte genel olarak migren sahibi hastanın bulantısı ve hatta kusması da meydana gelebilmektedir. Nörolojik bir rahatsızlık olan migren toplumda çok sıklıkla görülmektedir. Aynı zamanda migren rahatsız edici bir hastalıktır ve migren ataklarının meydana geldiği günlerde neredeyse iş göremez hal alırlar. Ayaklar arası dönemlerde atak yokken hastalar normal hayatlarına deva ederler. Fakat migren atağı geldiği zaman genel olarak ışıktan yoksun sakin yerlerde uzanmak ve dinlenmek isterler. Her baş ağrısı migren olarak adlandırılmaktadır. Fakat her baş ağrısı migren değildir. Migren olduğunu anlayabilmek için hastanın MR çektirmesi ve sonucu doktorun ağzından duyması gerekmektedir.migren nedir, migren tanısı nasıl koyulur, migren tedavisi nasıl yapılır, migren tedavisi mümkün mü

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Migreni tetikleyen en önemli faktör her hastalıkta olduğu gibi strestir. Açlık ya da bir öğün yemek yememe, uykusuzluk ya da çok fazla uyuma, ağır bir koku duyma, sigara dumanının içerisinde uzun süre durma, adet dönemi, bazı yiyecekler migreni tetiklemektedir. Tüm nedenler her hasta da görülecek diye bir şey söz konusu değildir. Fakat bunlardan bir ya da birkaçı siz de varsa ve tespit ettiyseniz, bu durumlardan uzak durmaya çalışmakta fayda vardır. beyin kan akımında meydana gelen değişiklik migren atağını ortaya çıkartmaktadır. Beyne kan taşıyan damarlarda öncelikle kasılma meydana gelmektedir. Bu durumda kan akımında azalma meydana gelmektedir. Daha sonra damarlar genişlemekte ve ağrı meydana gelmektedir.

Migren Tedavi Edilebilir mi?

Migren tamamen tedavi edilemese de kontrol altına alınabilmektedir. Düzenli ilaç kullanmak ile ağrılar daha hafiflemekte ve ataklar daha az zamanda meydana gelmektedir. Migren atağı başladıktan sonra ilaç ile tedavi etmeye çalışmaktansa önceden önlemini almak daha önemlidir. Ataklara neden olan faktörler tespit edilirse ve bu faktörlerden elden geldiğinde uzak duruldukça migren ataklarından kurtulabilmektedir. Migren hayati tehlikesi bulunan bir rahatsızlık olmasa da yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve ataklar olduğunu sürece kişinin özel, sosyal ve iş hayatını oldukça etkilemektedir. Bu nedenle migren tedavisi için doktor ile birlikte davranılmalı ve en uygun tedavi yöntemi hastaya uygulanmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*