Michael Jordan Kimdir?

Michael Jordan kim, Michael Jordan hayatı, Michael Jordan başarıları

Birçok kişiye göre NBA tarihinin yani basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı ismi olan Michael Jordon 17 Şubat 1963’te New York’ta dünya geldi. Günümüzde aktif olarak iş adamlığı yapan Jordan basketbolu bırakmasının üstünden 18 sene geçmiş olmasına rağmen hala bir fenomendir. Öyle ki basketbolu geçelim futbolda bile şu anda en gözde kulüplerden olan PSG’nin Jordan formaları bulunmaktadır.Michael Jordan kim, Michael Jordan hayatı, Michael Jordan başarıları

1984 yılında 19 yaşındayken NBA seçmelerine katılan Jordan efsanesi olacağı Chicago Bulls tarafından seçildi. 1.98 boyunda olan şutör gard Jordan kariyeri boyunca 23, 45, 9 ve 12 numaralı formaları giydi. Basketbolda oldukça başarılı olmasına rağmen 1993 yılında henüz 30 yaşındayken basketbolu bırakıp beyzbol kariyerine odaklanmak istediğini açıklasa da bu ayrılık 2 yıl sürdü ve 1995’te Chicago Bulls’a geri dönüş yaptı.

NBA kariyerinde tam 6 şampiyonluk yaşarken 6 kez de NBA finallerinin MVP’si seçilme başarısını da gösterdi. 14 kez All Star’da yer alırken bunların 3’ünde MVP olma başarısını da gösteren Jordan’ın 23 numarası hem efsanesi olduğu Chicago Bulls tarafından emekli edilirken bunun yanı sıra hiç forma giymediği Miami Heat tarafından dahi emekli edildi ki bu spor tarihinde pek sık rastlanan bir durum değil. 1998’de ikinci kez emekli olduğunu açıklayan Jordan bu emekliliğe de daha fazla dayanamadı ve 2001-2003 yılları arasında Washington Wizards formasını terletti. Bu durum Chiacago Bulls taraftarını biraz sinirlendirse de efsanelerine karşı hiçbir kötü bir durum yaşatmadılar.

Michael Jordan basketbolu bıraktığı zaman birçok rekorun da sahibiydi. 1072 maça çıkan Jordan 30.1 sayı ortalamasıyla oynarken 6 şampiyonlukla kariyerini sonlandırdı ki 30.1 sayı ortalaması hala rekor. ESPN gibi dünyaca ünlü dergilerde 100 yılın en iyi atleti gibi birçok ödüle layık görüldü. Aynı zamanda Jordan 10 sezon boyunca NBA’de sayı kralı olmayı başaran tek basketbolcu konumunda. Günümüzde Lebron James gibi dünyaca ünlü basketbolcuların her zaman idolü olarak görülüyor. Jordan modeli Nİke’ın da her zaman satışlarını ve popülerliğini artırırken Space Jam adlı filmle de çocuklara basketbol sevgisi aşıladı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*