Meme Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılıyor?

meme küçültme, meme küçültme ameliyatı

Meme büyümesi ergenlik dönemi gelişime, gebeliğe ve aşırı kilo alımına bağlı olarak gelişir. Hormanal sorunu olmayan, son 6 ay içinde büyümesi durmuş göğüsler için cerrahi girişim düşünülür. Bu durum estetik görünüm dışında omuzlarda ağrı, duruş bozuklukları, meme altında mantar ve kızarıklık gibi sıkıntılara yol açmakyadır.meme küçültme, meme küçültme ameliyatı

Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama ameliyat süresi kullanılan tekniğe göre 3–4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süreniz ortalama 1 gündür. İlk birkaç gün dren adı verilen vakumlu torbalar takılı olacaktır. Bu drenler ortalama 2 gün içinde alınır. İlk hafta göğsü saran bantlar olacaktır. Bu bantlar 7. günden sonra çıkarılır. Sadece dikiş hatlarını örten bantlar kalır. Bunlarda 1 hafta sonra alınır.

Yaklaşık 3–4 hafta kadar sporcu sütyeni kullanılır.Bu sütyen dokunuzu destekler ve şişlikleri azaltır.

3-5 gün sonra  sosyal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. 6. ayın sonunda ise göğsünüz son şeklini kısmen almış olacaktır. Bununla beraber duruşunuz değişecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Yara İzleri

Meme küçültme ameliyatlarında yara izleri, meme büyüklüğüne baglı olarak yapılacak küçültme tekniğine göre değişmektedir. İleri derece büyük memelerde ters T şeklinde izlerle operasyon gerçekleştirilirken küçük yada sarkık memelerde I yada meme etrafında yapılan izlerle küçültme yapılmaktadır. Yara izleri meme küçültme ameliyatlarında ortalama 1 yıl içerisinde oldukça belirsiz hale gelmektedir.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmeli?

1 hafta önce aspirin kullanılmamalı

1 gün önceden alkol kullanılmamalı

Operasyondan sonra nelere dikkat edilmeli

İlk 3 ay Ağır sporlar yapılmamalı

İlk 3 ay Sütyen mutlaka kullanılmalı

İlk 3 hafta Sigara kullanılmamalı

Darbelerden korunmalı

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*