Melatonin tüketirken hangi yan etkiler ortaya çıkabilir?

melatonin tüketimi, melatonin yan etkisi, melatonin tüketimi yan etkisi

Melatonin takviyeleri genellikle uyku problemleri için kullanılır. Melatonin kullanımıyla ortaya çıkabilecek ciddi yan etkilere bakan çalışmalar, melatoninin ciddi yan etkilere neden olmadığı sonucuna varmıştır. Ayrıca bu çalışmaların sonuçlarından biri de melatonin takviyesi kullanımının kişide herhangi bir bağımlılık veya yoksunluk belirtisine neden olmamasıdır.

Normalde vücutta üretilen maddeler dışarıdan alınırsa bazen bu maddelerin vücutta üretimi kesintiye uğrayabilir. Takviye edildikten sonra kısa vadede melatoninin bu etkiye sahip olmadığını gösteren çeşitli çalışmalar vardır.

Çocuklarda melatonin takviyesinin kullanımına ilişkin yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle, halen büyüme ve gelişme çağında olan bireylerde melatonin takviyelerinin kullanılması önerilmemektedir.melatonin tüketimi, melatonin yan etkisi, melatonin tüketimi yan etkisi

Yatmadan önce gece melatonin takviyesi almanız önerilir. Gün boyunca melatonin takviyesi alırsanız aşırı uyuşukluk meydana gelebilir. Öte yandan melatonin takviyesi veya enjeksiyonlarının günün herhangi bir saatinde kullanılması algı ve dikkati etkilemez.

Melatonin takviyelerinin kullanımının güvenli ve bağımlılık yapmadığı bilinmesine rağmen, insanlar bu ürünleri kullandıktan sonra bazı yan etkiler yaşayabilir:

Baş dönmesi

Baş ağrısı

Mide bulantısı

Bu yan etkilere ek olarak, melatonin hormonunun diğer sağlık durumları için kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği unutulmamalıdır:

Uyku hapları veya yatıştırıcılar

Kan incelticiler

Nöbet oluşumunu engelleyen ilaçlar (antikonvülzanlar)

Hipertansiyon için ilaç (yüksek tansiyon)

Doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler)

Diyabet İlaçları

İmmünsüpresanlar (immünosupresanlar)

Halihazırda bu ilaçları kullanan kişiler, doktorlarının bilgisi ve tavsiyesi olmadan melatonin takviyesi almaya başlamamalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*