Mamografi Nedir ve Neden Yapılır?

Düşük dozlu X ışınları kullanan mamografi, meme görüntülemede birincil görüntüleme tekniğidir. Mamografi, meme kanserini tespit etmek için en eski görüntüleme ve tanı yöntemidir. Bu, memenin görüntüsünü alabilen bir röntgen makinesi olarak açıklanabilir.

Mamografinin amacı meme kanserini erken aşamada tespit etmektir çünkü meme kanseri ne kadar erken bulunursa tedavi o kadar başarılı olacaktır. Günümüzde standart mamografi yönteminin yanı sıra, başta dijital olmak üzere çeşitli mamografi teknolojileri kullanılarak hizmet verilmektedir. Dijital mamografi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mamografi Nasıl Uygulanır?

Bir mamogram görüntüsü elde etmek için, memenin görüntü detektörü ile sıkıştırma plakası arasında hafifçe sıkıştırılması gerekir. Rutin mamografide her memenin farklı pozisyonlarda iki görüntüsü önden ve yandan alınır. Şüpheli bir açılma meydana gelirse, alanı daha iyi görselleştirmek ve teşhis etmek için ek görüntüler gerekebilir.

Sıkıştırma amacı;

Göğüs hareketini önlemek ve yüksek kaliteli bir görüntü elde etmek için

Göğüs kalınlığını azaltarak daha az X-ışını sağlamak

Memede üst üste gelen dokuları açarak olası tanısal hataları önlemek.

Mamografiden önce nelere dikkat edilmelidir?

Bu durumda hasta genellikle ağrı hissetmez, sadece bir miktar baskı hisseder. Genel göğüs ağrısı ile muayenenin adet döngüsünün ikinci haftasına yani kanamanın durmasından bir hafta sonrasına aktarılması rahatsızlığı en aza indirir.

Mamografi sırasında meme ve koltuk altı bölgesine pudra, deodorant, sim krem gibi kozmetikler uygulanmamalıdır. Bu maddeler şüpheli görüntülere ve teşhis hatalarına neden olabilir.

Dijital mamografi nedir?

Dijital mamografide tıpkı dijital kameralarda olduğu gibi memenin görüntüsü dedektör kullanılarak dijital ortamda çekilir. Bu görüntü radyologlar tarafından mamografi için özel olarak tasarlanmış ekranlarda izlenir ve istenirse film üzerine basılabilir.

Dijital mamografi kimler için önerilir?

Henüz menopoza girmemiş veya menopoza yeni girmiş 50 yaşın altındaki kadınlar,

Göğüs yapısının yoğun olması (yani süt üreten doku açısından zengin), meme değerlendirmesini kolaylaştırdığı ve meme kanserini tespit etmede standart mamografiden daha başarılı olduğu için,

Meme ameliyatı geçirmiş veya bu nedenle değerlendirilmesi zor olan meme protezi yaptıran kadınlara önerilmektedir.

Üç boyutlu mamografi formu olarak tanımlanabilecek tomosentez, dijital bir mamografi cihazıdır. Cihazın kendisi ve yakalanma şekli mamografiye çok benziyor.

Nasıl Uygulanır?

Tomosentez yakalama sırasında makinedeki X-ışını tüpü sağa ve sola hareket eder. Düşük doz radyasyon veren farklı açılarda 1 mm meme. Kalın alanlı seri görüntüler elde eder. Bu prosedürden alınan toplam radyasyon dozu, normal mamografiden alınan doza eşittir.

YANLIŞ

Mamografi ağrılıdır ve göğüslerinize zarar verebilir.

SAĞ

Mamografi sırasında meme baskılanır. Bu rahatsız edici bir durum olmakla birlikte memelere zarar vermez ve genellikle ağrıya neden olmaz. Mamografinin memelerin daha az hassas olduğu postmenstrüel dönemle eşleştirilmesi bu rahatsızlığı azaltabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*