Makattan kan gelmesi neyin belirtisidir?

basur nedenleri, basur tedavisi, makattan kan gelmesi

Tuvalet sırasında veya tuvalet sonrasında makattan kan gelmesi çok önemli bir belirtidir. Bunun özellikle kişinin yaşına ve diğer hastalıkların varlığına göre mutlaka netleştirilmesi ve anüsten kan gelmesinin sebebinin kesin olarak belirlenmesi gerekir.  Hemoroid hastalığındaki klasik kanana şekli; tuvalet ile birlikte yani büyük tuvaletin üstünde ya da tuvalet bittikten sonra damlama şeklinde gelen açık kırmızı renkte kanamadır.basur nedenleri, basur tedavisi, makattan kan gelmesi

Bunun dışında basur hastalığı ile sıklıkla birlikte görülen anal fistül yani anal çatlakta makattan kan gelmesine neden olur. Bağırsak tümörü anüsten kan gelmesine sebep olan bir diğer hastalıktır ve bağırsak kanserinin özellikle ileri yaştaki hastalarda olmadığının kanıtlanması gerekir. Bağırsağın iltihaplanması ile oluşan kolit hastalığı da anüsten kan gelmesine sebep olur. Bağırsakta et beni şeklinde oluşan ve polit adı verilen küçük tümörlerde makattan kan gelmesine neden olabilir. Bu nedenle özellikle ileri yaştaki hastalarda eğer tuvalet ile birlikte makattan kan gelmesi gibi bir durum varsa bunun nedeni mutlaka net olarak ortaya çıkarılmalıdır. Bunun için hastaya endoskopi uygulanması gerekir.

Basur ameliyatından sonra dikkat edilecekler?

Basur ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Basur ameliyatından sonraki ilk 10 günde hijyen ve yaranın bakımı çok önemlidir. Ayrıca tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında yumuşak davranmaya dikkat edilmeli ve bu dönemde fazla ayakta durulmamalıdır.

Yara iyileşmesi olduktan sonraki dönemde ise, basur tekrarlayabilen bir hastalık olduğu için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Makat bilgesinde çok fazla damar vardır ve ameliyat sırasında sadece büyük damarlar alınmaktadır. Zaman içerisinde diğer damarlarda varisleşerek basur tekrarlayabilir.

Hemoroidin tekrarlama riskini ortadan kaldırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kabız olmamaktır. Zaten hemoroid hastalığının oluşma sebeplerinin başında kabızlık gelmektedir. Kabız oluşumuna engel olmak için ise doğru beslenmek gerekir. Özellikle posalı gıdalardan zengin beslenmeli, tahıl yenmeli, çok su içmeli ve çok meyve tüketmek gereklidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*