LPG Montajı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

lpg montajı, lpg kullanımı, lpg montajında nelere dikkat etmeli

Otomobillerimizde tasarruf yapmak adına lpg dönüşümü yaptırmaya kara verebiliriz. Tasarruf için gayet iyi bir yöntem olan lpg dönüşümü, yakıt litre fiyatının düşük olması sebebi ile bir cankurtaran olarak görülebilir. Benzin veya mazota göre daha ucuz olan lpg’yi, aracımıza yaptıracağımız değişim ile kullanabiliriz. Bu değişim, lpg montajı ile başlamaktadır. Yakıt deposu ve gerekli iletim elemanları ile tamamlanmaktadır.lpg montajı, lpg kullanımı, lpg montajında nelere dikkat etmeli

Aracımıza lpg dönüşümü yaptırmaya karar verdikten sonra en uygun markayı seçme görevi de bize düşmekte. Konusunda uzman, yıllardır bu hizmeti veren, yetkili servis ağı geniş ve kullanıcı geribildirimleri iyi olan firmalar bulunmalıdır. Bunun için internette yapılacak detaylı araştırmalar yeterli olacaktır. Markayı ve taktırılacak yetkili servisi seçtikten sonra lpg montajı aşamasını da kontrol etmek gerekmektedir. Öncelikle montaj esnasında kullanılacak tüm parçaların yeni olduğundan emin olmalıyız. Depoların kullanım süresi 10 yıldır. Bu sebeple yeni bir depo taktırmak, ilerde çıkacak depo değişim masrafından kurtaracaktır. Bu sebeple depo üretim tarihine dikkat etmeliyiz. Kullanılacak tüm parçaların TSE ve ECR-67R standartlarına uygun olması gerekmektedir. Lpg tankı silindir veya simit şeklinde olabilir. Simit tank stepneye yerleştirileceğinden, araç stepnesiz kalacaktır. Silindir tank ise bagaja yerleştirilmektedir. Bu bagaj hacmini küçültecektir. Lpg depolarına güvenlik nedenleri yüzünden tam dolum yapılamamaktadır. Lpg seviye şamandırası deponun % 80 den fazla yakıt alamaması için ayarlanmalıdır. Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları takılmalıdır. Hortumlar delik veya yıpranmış olmamalıdır, bağlantı yerlerinde metal kelepçeler bulunmalıdır. Sızdırmazlık kontrolü ise hem güvenlik sebebi ile hem de ileride sorun yaşamamak adına yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Lpg dolum ağzı bagajın içinde olmamalıdır. Lpg boru ve hortumları, aracın diğer parçalarından yönetmelikte belirtilen uzaklıklarda olmalıdır. Eğer uzaklıklar sağlanamıyorsa ek yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır.

Yukarda bahsedilen durumlara montaj esnasında dikkat etmek, ileride yaşayacağınız sorunları engelleyecektir. Bu sayede araç muayenelerinden kolayca geçebilecek, daha güvenli ve rahat seyahatler yapabileceksiniz. Tasarruf yapmak için tercih edilen lpg sisteminin eziyete dönüşmemesi için ilk montaj aşamasından başlayarak, yıl içinde periyodik olarak kontrolleri yaptırılmalıdır. Lpg montajı bu sebeplerle çok önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*