Kuryenin görevleri nedir?

kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Bir yerden bir yere ulaştırılması veya teslim edilmesi gereke tüm dosya, paket, koli, evrak ve belgeler kurye tarından gideceği adrese ötürülür. Kuryeler bir şirkete bağlı hizmet verirler. Sigortalı ve maaşlı olarak çalışırlar ve şirketin kendilerine verdikleri her türlü teslimat işlerini yaparlar.  Şirketlerle işe girerken anlaşma yaparlar ve hizmetlerini bu anlaşmaya göre devam ettirirler. Örneğin motosiklet kullanmayı bilmeyen bir kişi moto kuryelik yapamaz. Çünkü motosikletle teslimat yapmak için A2 ehliyetinin olması gerekir. Ancak bu kişilerde yaya veya arabalı olarak hizmet verebilirler.kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kendisine verilen paketleri güvenli bir şekilde ve zamanında gideceği adrese götürmek ve teslimatı elden yapmak kuryenin en önemli vazifesidir. Hiçbir kurye keyfine göre kendi istediği zaman teslimat yapamaz. Şirket tarafından kendisine teslimat yapacağı adresler ve evraklar teslim edilir ve gün içinde belli bir güzergâh veya şehrin farklı noktalarına gidecek olan paketler sırayla teslim edilir. Gece ve gündüz kurye olarak hizmet günün 24 saati devam eder. Geceleri verilen hizmetlerde fiyatlar biraz daha yüksektir. Gündüzleri ise hizmet tipine göre fiyatlar sunulur. Yaya, arabalı, uçaklı, express, acil veya normal olmak üzere farklı hizmet çeşitleri vardır. Bu da tamamı ile müşterilerin talep ve isteklerine göre belirlenir. Acil yetişmesi gereken paketler için express kurye hizmetleri verilir ve teslimat yaklaşık 45-90 dakika içerisinde tamamlanır.

Demek ki farklı talep ve ihtiyaçlara göre kuryelerin görevleri değişir. Kuryelerin, postaneler için farklı, sağlık sektörü için farklı, alışveriş için farklı ve kişisel talepler için farklı görevleri vardır. Bu çerçevede kuryelik ticari olarak teslimat yapan bir meslek çeşididir ve sorumluluk burada çok önemlidir. Hayati önem taşıyan beleğeler size teslim edilmiştir ve sizin bu belgeleri yasal bir şekilde evrak ve imzalarla teslim etmeniz gerekir. Bu hizmetlerin mevsimi ve saati yoktur. Teslimat yapmak için hava şartlarının düzelmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Her türlü hava şartında kar, yağmur, sıcak kuryenin hizmetleri devam eder. Kuryelerin müşterilere düzgün hitap edebilmeleri için Türkçeyi iyi konuşmaları gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*