Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavi edilebilir mi?

koah nedir, koah tedavisi, koah tedavi yöntemleri

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), mikropların neden olmadığı hava yolu iltihabının neden olduğu, önlem alınmadan ilerleyen, geri dönüşü olmayan kronik bir akciğer hastalığıdır.

KOAH için risk faktörleri nelerdir?

KOAH gelişimi için en önemli risk faktörü tütün ürünlerine (sigara, puro, nargile ve ısıtılmış tütün ürünleri) maruz kalmaktır. Çevresel tütün dumanına maruz kalmak da riski artırır. Mesleki maruziyet (kömür madenleri ve ağaç işleri, uzun süre toz ve gazlara maruz kalan meslek grupları), biyokütle olarak adlandırılan odun, gübre ve benzeri yakıtlara maruz kalma ve akciğer gelişiminin kötü olmasına katkıda bulunan faktörler (düşük doğum ağırlığı, kadınlarda sık solunum yolu enfeksiyonları) çocukluk), iç ve dış hava kirliliği diğer risk faktörleridir.koah nedir, koah tedavisi, koah tedavi yöntemleri

KOAH görülme sıklığı nedir?

40 yaş üstü erişkinlerde KOAH prevalansı dünyada , ülkemizde ‘dur. Türkiye’de solunum yolu hastalıklarından ölümlerin üçüncü önde gelen nedenidir. Bu ölümlerin E,6’sı KOAH’tan kaynaklanmaktadır.

KOAH Tedavi Edilebilir mi?

KOAH teşhisi konan kişiler sigarayı bırakmalı, zararlı toz, gaz dumanı, hava kirliliği ve zararlı etkileri kanıtlanmış e-sigaralardan kaçınmalıdır.

KOAH tedavisinde hava yolu daralması ve ateşin hava yollarına ve inhaler denilen inhale ilaçlara yakalanmasını önlemeyi amaçlar. Solunum yetmezliği olan KOAH hastaları evde oksijen tedavisi ve/veya evde solunum tedavisi gibi tedaviler gerektirebilir.

Grip ve zatürree aşıları ve inhale ilaçlar, kötüleşebilen ve hastalığa ve hatta ölüme neden olabilen nöbet ve zatürreyi önlemek için uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu tedavilere ek olarak egzersiz ve gerekirse pulmoner rehabilitasyon hastaların günlük yaşamlarının daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli şey, akciğerlerin vücutta yenilenemeyen tek organ olduğu ve rahatsız edilmemesi gerektiğidir. Bu durumda hem KOAH olmamak için hem de KOAH tanısı konulduğunda doktorun önerdiği tedavi ile semptomların rahatlaması ile oluşturulan rehavetle sigara ve tütün ürünlerine devam edilmesi, kronik hastalıkta kademeli bir artışa ve üzerine gidilmesine yol açmaktadır. Kötü yaşam kalitesi, oksijen cihazlarına bağımlılık ve aile bireylerinin bakımı, depresyona ve yaşam sevincinin kaybolmasına neden olur.

KOAH hastası olmamak ve akciğer sağlığınızı korumak sizin elinizde. Sigara ve tütün ürünlerini derhal bırakın ve düzenli olarak doktorunuza görünün. Solunum fonksiyon testleri, KOAH’ın erken teşhisi, tedavinin planlanması ve takibi için önemlidir. Bu nedenle, bunu ihmal etmemelisiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*