Körinin Faydaları

Körinin faydaları nelerdir, Körinin sağlığa yararları, Körinin kansere etkisi
  • Kanserden Korunma

Köri güçlü bir antioksidan olması özelliğiyle bilinmektedir. Bu sebeple kanser oluşumunu engeller ve hatta kanserli hücrelerin tamir edilmesinde yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda, çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma riskinin düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Hatta son yıllarda yapılan araştırmalar köri yapımında kullanılan zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin isimli maddenin yemek borusundaki kanseri büyük ölçüde iyileştirdiği görüşündedirler. Söylenene göre, kurkumin yemek borusundaki kanser hücrelerini tüketildiği anda öldürmeye başlamaktadır. Bunun dışında körinin bağırsak kanseri hücrelerini etkisiz hale getirdiği de belirtilir. Kurkumin yalnızca kanser hücrelerini iyileştirmekle kalmayarak aynı zamanda ise hafızaya iyi geldiği bilinen köri, bunamaya ve bunun dışında felç hastalarına büyük ölçüde yarar sağlar. Körinin meme, prostat ile pankreas kanserine de iyi geldiği de düşünülüyor ve konuyla ilgili araştırmalar devam etmektedir.Körinin faydaları nelerdir, Körinin sağlığa yararları, Körinin kansere etkisi

  • Sigara Tiryakilerine Köri Tavsiyesi!

Uzmanlar, sigaranın zararlarından kurtulmak isteyenlere köri tüketmelerini önermektedir. Körinin içindeki krosin isimli maddenin, antioksidan görevi yaparak vücudu toksinlerden arındırdığı ifade edilir. Kişilerin beslenme şekline köriyi daha sık dâhil etmeleri halinde, vücudun zararlı kimyasalları daha kolay atacağı, toksik bileşenleri nötralize edeceği söylenmektedir. Bu araştırmayı savunan görüş, Japonya’daki sigara kullanımına dikkatleri çekmektedir. Verilere göre, Japonya’da sigara kullanımın Amerika’ya kıyasla daha fazla olmasına rağmen daha az akciğer kanseri ile karşılaşılması köri baharatının sofralarda çok yer almasından kaynaklanmaktadır.

  • Zayıflarken Köri!

Köri zayıflama diyetinde olanları tok tutmaya yardımcı bir besindir. Sindirimin daha sağlıklı ve rahat olmasını sağlıyor. Çay şeklinde tüketiminde de zayıflamaya etkisi oldukça fazla. Kabızlığa karşı da oldukça etkisi vardır.

  • Körinin İyi Geldiği Diğer Sağlık Sorunları Nelerdir?

Özellikle soğuk algınlığında da köriden yararlanılmaktadır. Baş dönmesi ve astım gibi rahatsızlıklarda da körinin iyileştirici etkisi olduğu söyleniyor. Eklemlerdeki rahatsızlıklar ve iltihaplanmalara da iyi gelmekte. Köri cinsel yoldan bulaşan hastalıkların tedavisinde de kullanılan bir baharat. Tüm bunların dışında göz hastalıklarına ile karaciğer sorunlarına ve özellikle kan yolu hastalıklarına olumlu etkisi bulunuyor. Kısacası, uzmanlar körinin sağlık açısından önemine dikkat çekmekte ve sofralarda daha çok yer alması gerektiğini belirtiliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*