Kolesterolün belirtileri nelerdir?

Yüksek kolesterolün hiçbir dış semptomu yoktur. Dolayısıyla yıllarca fark edilmeden gidebilecek tıbbi bir sorundur. Bununla birlikte, kalbi besleyen koroner arterler daha sonraki aşamalarda etkilenirse, göğüs ağrısı, yani anjina pektoris veya diğer koroner arter hastalığının semptomları ortaya çıkabilir.

Bir kişinin yüksek kolesterol sorunu olup olmadığını anlamanın tek yolu kan testidir. Bu test “lipid profili” olarak adlandırılır ve 9-12 saatlik açlıktan sonra yapılır. Test sonuçlarında kan örneği alındı; Vücuttaki toplam kolesterol, LDL, kötü kolesterol, HDL, iyi kolesterol ve trigliseritlerin anlık görüntüsünü aldı.

Sağlık uzmanları, genellikle kalp hastalığı risk faktörleri taşımayan çocuk ve genç yetişkinlerin 9-11 yaşları arasında bir kez ve 17-19 yaşları arasında tekrar test yaptırmasını önermektedir.

Yine, kalp hastalığı için risk faktörleri olmayan yetişkinlerin genellikle her beş yılda bir testi tekrarlamaları tavsiye edilir. Bu test sonuçları yüksek kolesterol değerleri gösteriyorsa veya sonuçlar istenen aralıkta değilse, kişi sigara içiyorsa, diyabet veya yüksek tansiyon gibi başka risk faktörlerine sahipse veya yüksek kolesterol gibi aile öyküsü varsa. ve kalp hastalığınız varsa, doktorunuz daha sık test yaptırmanızı önerebilir.

Kolesterol nasıl tedavi edilir?

Doktorlar, yüksek kolesterol seviyelerine sahip kişilerin kolesterol seviyelerini düşürmeleri için yaşam tarzı değişiklikleri önermektedir. Örneğin, bir kişinin diyetinde, egzersizinde veya günlük rutininin diğer yönlerinde değişiklikler önerebilirler.

Bununla birlikte, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin yeterli olmadığı durumlarda, doktorlar ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olacak ilaçlar veya başka tedaviler de reçete edebilir. Statinler, yüksek kolesterol için en sık reçete edilen ilaçlardır. Bu ilaçlar karaciğerin daha fazla kolesterol üretmesini engeller.

Ayrıca niasin, bir tecrit maddesi, kolestiramin veya kolesterol emilim inhibitörleri de reçete edebilirler. Bu ilaçlardan bazıları, hem vücudunuz tarafından gıdalardan kolesterol emilimini hem de karaciğerde kolesterol üretimini azaltmaya yardımcı olan ilaç kombinasyonlarıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*