Kolesterol Diyet Listesi

Kolesterol Diyeti Listesi

Kolesterol hastalığı tüm dünyada görülen en yaygın hastalıklardan birisidir. Bu duruma modern yaşam nedeni ile hızlı yaşayan insanların hazır gıdalara yönelmesinde de oldukça büyük bir etki vardır. Kolesterolün yükselmesinin 3 ana nedeni; dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve fazla alkol tüketimidir. Her ne kadar kolesterol diyet programı uygulayan insanlara kolesterol hastası dense de, kolesterol aslında kendi başına bir hastalık değildir. Ancak kolesterol diyet programı uygulanmasının nedeni ise; kolesterole bağlı olarak gelişen kalp ve damar hastalıklarından korunmaktadır. Bir başka değişle; kolesterol diyet programı yapan birisi, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için bu uygulamayı yapmaktadır.
Kolesterol diyeti diyet listesi hakkında insanlarımız tarafından birçok soru sorulmaktadır. Oldukça karmaşık besin gruplarından bahsetmeden, ana hatları ile kolesterol diyeti diyet listesi bünyesinde yenmesi gereken gıdalar kişinin kolesterol diyet programı uygulamasına yetecektir. Kolesterol diyet programı uygulayan insanların en başta dikkat etmesi gereken, hayvansal ve margarin gibi katı yağlardan uzak durmaktadır. Bu tür yağlar yerine mümkün olduğunca; ayçiçeği yağı, zeytinyağı, kanola yağı ve soya yağı gibi sıvı yağlar tercih edilmelidir. Ancak kolesterol diyeti uygulayan çoğu insan bu durumu yanlış anlayarak, uyguladıkları kolesterol diyet programı dâhilinde oldukça fazla miktarda sıvı yağ tüketmektedir. Kolesterol diyet programı dâhilinde tüketilen sıvı yağlar her ne kadar ldl yani kötü huylu kolesterol açısından fakir olsa da, yine de fazla tüketimi kolesterol artışına neden olmaktadır.Kolesterol Diyet Listesi, Kolesterol Diyet , Diyet listesi
Kolesterol diyeti diyet listesi gıdaları olarak süt ve süt ürünlerinin de kontrollü tüketilmesi gerekmektedir. İnsan sağlığı için çok yararı bulunan süt ve süt ürünlerinin, kolesterol diyeti diyet listesi içerisinde mümkün olduğunca yağsız olanları tercih edilmelidir. Et tüketimi yönünden kolesterol diyeti diyet listesi incelendiğinde; kolesterol diyeti yapan kişinin kırmızı et tüketimini muhakkak sınırlandırması gerektiği söylenebilir. İnek ve kuzu eti gibi yağ oranı yüksek kırmızı et yerine, kolesterol diyeti esnasında mümkün olduğunca “derisi alınmış” tavuk ve balık yenmesi gerekir.
Kolesterol diyeti diyet listesi uygulayan kişilerin mutlaka alkol tüketimini de asgariye indirmesi gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*