Karpal Tünel Sendromu Nedir?

karpal tünel sendromu, karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu tedavisi

Karpal tünel sendromu son zamanlarda hakkında çok duyduğumuz hastalıklardan biridir. Aslında ilk kez 1854 yılında Paget tarafından tanımlanan bu hastalık, teknolojinin gelişmesine paralel olarak günümüzde çok daha yaygındır. Eskiden ağır el işi yapan marangoz, kasap, demirci, kapıcı ve zanaatkârların hastalığı iken şimdi akıllı teknoloji cihazlarının yaygınlaşması nedeniyle ofis çalışanlarının en büyük sorunlarından biri haline geldi. Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dawood Yasmin, karpal tünel sendromunu, bir veya iki elin ilk üç parmağının etkilendiği, ilerleyici fonksiyonun ortaya çıktığı, hareket sırasında yerinde tutulan ve bazen de parmaklarda ağrı ve uyuşmanın arttığı bir durum olarak tanımlamaktadır. kol. Genellikle kolumuzun ortasında bulunan median sinirin sıkışması sonucu ağrı, uyuşma ve halsizlik şeklinde kendini gösterir. Medyan sinir, baş parmağımızın, işaret parmağımızın, orta parmaklarımızın ve yüzük parmaklarımızın duyu organlarını ileten sinirdir. Bu sinir, karpal tünel olarak bilinen küçük bir kanaldan parmakların içine doğru ilerler. İsim zaten buradan geliyor. Peki nasıl teşhis edilir ve nasıl tedavi edilir? Öpücük. Doktor Davud Yasmin’den konuyla ilgili tüm ilginç detayları öğreniyoruz …karpal tünel sendromu, karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu tedavisi

Araştırma Verilerine Göre Orta Yaş Hastalığı

Bilimsel araştırmalar orta yaşlı bir hastalık olduğunu gösteriyor. Bunun özellikle 30-50 yaşları arasında fark edildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, erkeklerden 3/1 daha fazla kadın var. Öte yandan belirttiğimiz gibi bu hastalık, teknolojinin gelişmesine paralel olarak daha çok insanda görülmekte ve aynı zamanda yaş gruplarına göre dağılım açısından da değişmeye başlamıştır.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Geçirilir?

Karpal tünel sendromu, uyuşmuş ve elektriklenmiş hissettiğinizde ortaya çıkar. Yani; özellikle hamur yoğururken, elde bulaşık yıkarken, el işi yaparken veya bilgisayar tuşlarına basarken; Yani bilek yardımı ile yapılan mobil çalışma sırasında ellerde ve parmaklarda uyuşma ile kendini gösterir. Ek olarak, ilk üç parmakta elektrik çarpması gibi bir elektriklenme hissi önemli bir semptomdur. Karpal tünel sendromunda hastalar genellikle geceleri artan ağrıdan ve onları uykudan uyandıran yanıcı ağrıdan şikayet ederler. Elbette bu durum hastalığın ilerlemesi ile doğru orantılı olarak farklılık gösterebilir.

Tanı ve Tedavi Süreci

Karpal tünel sendromu, evreye bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, bu durum geri döndürülemez kol işlev kaybına neden olur. İlk adım, sorunun hangi aşamada olduğunu anlamaktır. Bunu yapmak için bir EMG testi yapmanız gerekir. Bu test ile hastalığın yüzde 90’ı teşhis edilebiliyor. Hastalığın çok erken evrelerinde EMG ile tespit etmek bazen imkansızdır. Bu durumda bir hastalık şüphesi varsa 1-6 ay içerisinde tekrar tekrar muayene edilmesi tanı koymaya yardımcı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*