KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

karpal tünel sendromu, karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu tedavisi

İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda ülkemiz önemli aşamalar kaydetmiştir. Her işyerinin zorunlu olarak bulundurması veya çalışması gereken işyeri hekimleri ve iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanları vardır. İnsan sağlığını güvence altına almak için uzmanlaşan bu kişiler sayesinde artık işyerlerinde çalışanlar daha rahat ve güvenli çalışabilmektedir. Ancak bilinçsiz çalışma ve işyerlerinde ergonomi konusuna dikkat edilmediğinde bir çok meslek hastalıkları oluşmaktadır. Karpal tünel sendromu da bu hastalıklardan biridir.karpal tünel sendromu, karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu tedavisi

Bilimsel olarak ellerde bulunan sinirlerde, bileğe uygulanan baskılar sonucu sinir sıkışmaları meydana gelmesidir. Özellikle sürekli olarak elleriyle aynı işi tekrarlayan insanlarda görülür. Bileğe sürekli olarak aynı baskının oluşmasıyla, uzun süre boyunca bileğin zorlayıcı bir şekilde kalmasıyla, ellerin sürekli olarak titreşime maruz kalması ve soğuk ortamlarda çalışılmasıyla oluşur. Karpal tünel sendromu da hastalıkların tümünde olduğu gibi belirtilere sahiptir. Bu belirtiler, parmakların uyuşması, bilekte oluşan ağrılar, parmak uçlarında yanma hissi, daha çok uyanıldığında görülen el şişmeleri ve kramplardır. Bilekte baskı yapılan sinirin baş parmağa ulaşması sebebi ile başparmakta güç kayıpları görülebilir. Şeker hastalığı ve romatizma gibi hastalıkları olanda oluşma ihtimali daha fazladır. İşyeri hekimlerinin bu konuda gereken kontrolleri yapmaları gerekmektedir. Sürekli oluşan hastalıklarda, çalışma ortamının işyeri ergonomisine göre düzenlenmesi gerekmektedir. İnsan fiziği sınırlarını zorlayan çalışma ortamları meslek hastalıklarına sebebiyet verir. İş güvenliği uzmanlarının da bu konuda işyeri hekiminden aldığı bilgiler doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yapması gerekir. Hastalığın tedavi yöntemi gelişen teknoloji sayesinde hayli fazladır. Ancak hastalık oluşmadan önce tedbirlerin alınması gerekir. İşverenin ve işyeri hekiminin çalışanlarla ilgilenmesi, rahatsızlıklarını dinlemesi önlem almak için yeterli olacaktır.

Meslek hastalıkları çalışanların düzenli çalışmasını engeller. Sürekli ağrılarla baş etmekle uğraşan çalışanların iş verimliliği düşecektir. Bu sebeple iş kalitesi düşecek, işyeri ekonomik olarak zarar görecektir. Karpal tünel sendromu oluşmadan önce engellenebilir. Çalışma ortamının ve makinelerin bu hastalığı oluşturabilecek sebeplerden arındırılması gerekir. Teşhisi konduktan sonra ise cerrahi müdahale ile olumlu sonuçlara varılmaktadır. Bir an önce tedavi edilmesi ile sinir ölümlerinin önüne geçilebilmekte ve bilek eski sağlıklı haline dönebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*