Kalp Krizi Nedir?

kalp krizi, kalp krizi belirtileri, kalp krizi ve müdahale edilmesi

Kalp kasına kan akışının durması ile kalbin işlevini yerine getirememesi veya durmasıdır. Kalp tüm vücuda kan pompalayan en önemli organdır. Kan akışı durup pompalama işlemi yapamadığında ölüme kadar götürebilir. Bazılarında kriz atlatılabilir veya biraz dinlendikten sonra geçebilir. Ancak bu tekrar kalp krizi geçirmeyeceği anlamına gelmez. Kalp krizinin farklı nedenleri vardır. Kalp damarlarının daralması veya genişlemesi kalp krizinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.  Damarlar aniden tıkanabilir, aşırı stres, yorgunluk, üşütme veya tansiyona bağlı olarak da kalp krizi geçirmek mümkün. Bazı hastalar kalp krizi geçirdiğinin farkına bile varmayabilir. Sadece göğüste sıkışma ve baskı hissi yaşayıp, kalp krizi atlatanların sayısı oldukça fazladır.kalp krizi, kalp krizi belirtileri, kalp krizi ve müdahale edilmesi

Kalp Krizinden Nasıl Korunmalıyız?

Kalp Krizinden korunmak mümkün mü? Evet,tabi ki kalp krizinden korunmak mümkün. Öncelikle beslenme şeklini mutlaka düzene koymak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Hayvansal yağlar ve katı yağları tüketmek yerine sıvı yağ tüketmeliyiz. Akşam yatarken kesinlikle ağır yemek yememek gerekir. Günlük en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmak ve kilo almamaya özen göstermekte kalp krizinden korunmanın en doğru yollarından birisidir. Aşırı kilolularda kalp krizi oranı daha fazladır. Stresten uzak durmak gerekir. Her şeyi kafaya takmadan sakin kalabilmek son derece önemlidir. Eğer herhangi bir tansiyon sorununuz varsa ilaçlarınızı mutlaka düzenli almalısınız. Eğer sigara kullanıyorsanız mutlaka sigarayı bırakmalısınız. Çünkü kalp krizinin en büyük nedenlerinden birisi sigaradır.

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavi yöntemleri

Şiddetli göğüs ağrısı ve göğüs kısmında baskı hissediyorsanız mutlaka bir hekime görünmenizde fayda var. Eğer kalp krizi geçirmiş ve düzelmişseniz, yapılan tahlillerde bu kesinlikle anlaşılır. Göğüste başlayan ağrı, omuzlara boyuna kollara doğru iner. Bulantı, soğuk soğuk terleme ve baş dönmesi de kalp krizi belirtileri arasında yer alıyor. Ailenizde kalp krizi hikâyesi varsa mutlaka 6 aya bir kalp kontrollerinizi yaptırmalısınız. Yaşam şeklinde yapacağınız değişikler sayesinde daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağınıza emin olabilirsiniz. Kalp krizi diğer hastalıklar gibi değildir. Size zaman tanımayabilir. Kriz anında ölenlerin sayısı oldukça fazladır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*