Kahve Tüketimini Daha Sağlıklı Hale Getirebilmenin Yolları

kahve tüketimi, kahve tüketmenin sağlıklı yolu, kahve tüketimini sağlıklı bir şekilde yapma

Kahve dünya üzerinde tüketilen en yaygın ve popüler içeceklerden bir tanesidir. Sağlığa pek çok faydası olduğu bilinen kahve en başta güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Peki kahve tüketimini daha doğru tüketmek ve daha sağlıklı hale getirebilmek için neler yapılabilir? İşte sağlıklı bir kahve tüketimi için oldukça pratik ve basit ipuçları:kahve tüketimi, kahve tüketmenin sağlıklı yolu, kahve tüketimini sağlıklı bir şekilde yapma

  1. Saat 17.00’den Sonra Kafein Alınmamalıdır

Kahve kafein kaynağı bakımından en zengin besinlerden biridir ve doğal olması sebebiyle de sağlıklıdır. Uyarıcı bir madde olan kafeinin günün geç saatlerde alınması pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü kafein aynı zamanda vücuda enerji depolar, yorgunluğu alır ve uzun saatler boyunca uyanık kalmanıza yardım eder. Ancak bazılarını kafein etkilememekte, günün geç saatlerinde içseler dahi etki etmemektedir. Dolayısıyla kişi vücudunu tanımalı ve kafeine karşı verdiği tepkiye göre saatleri belirlemelidir.

  1. Şeker Kullanımı Azaltılmalıdır

Kahveleri şekerle doldurmak kahvenin olan faydasını almaktadır. Kahve tek başına, sade haliyle daha sağlıklıdır. İçerisine koyduğunuz beyazlatıcılar, tatlandırıcılar, şekerler ya da süt tozları kahveyi zararlı hale getirecektir. Sade halde içmek ağır geliyorsa süt eklemeniz daha doğru olacaktır.

  1. Kahve Seçimine Özen Gösterilmelidir

Kahvenin kalitesi, organik olması aslında en önemli unsurlardan biridir. Kahve çekirdekleri yetiştirilirken üzerine kimyasal maddeler püskürtülmekte ve sentetik pestisitler sürülmektedir. Bunlar hakkında çeşitli görüşler olsa da zararlı olduğu düşünülmektedir. Kahve seçiminde organik kahve çekirdekleri olmasına dikkat ederek daha sağlıklı bir kahve tüketebilirsiniz.

  1. Dengeli Tüketilmelidir

Her şeyde olduğu gibi kahve tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı kafein alımının birçok olumsuz etkisi olacaktır. Genel olarak kişinin vücut kütlesinin kilosu başına 2,5 mg kafein alması tavsiye edilmektedir. 80 kg ağırlığındaki bir bireyin günlük kafein sınırı 200 mg olacaktır. Bu da yaklaşık 2 fincan demektir.

  1. Tarçın İlave Edilebilir

Tarçın ve kahve birbirine yakışan iki lezzettir. Tarçının kan şekerini, kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Kahvelerinize bir tutam tarçın ekleyerek kahvelerinizi çok daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ayrıca kahvenize çok ayrı bir aroma da katacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*