İnternet Alanında İş İmkânı Veren 5 Sözel Bölüm

iş imkanı olan sözel bölümler, internet alanında iş imkanı veren bölümler, internet ve iş imkanı

Sektörümüzde bir çok fakülteden mezun olmuş birçok insan var. Kurumsallaşma sürecinde adım atan bazı şirketler, işe alımlarında çalışanlarının hangi departmanlardan mezun olduklarına da dikkat ediyor. Çevrenizden yüksek öğrenimin önemli olduğunu sık sık duyarsınız ve bundan bahsetmemize gerek yok.

Üniversite öğretim üyeleri isimleri bir iş alanı olarak doğrudan devlet kurumlarıyla ilgili değilse, bu sektörlerde ne gibi sorumluluklar üstlendiklerini çoğu zaman anlayamıyoruz. Mesela evet tıp fakültesi doktor yetiştiriyor ya da eğitim fakültesi öğretmen ama halkla ilişkiler mezunu ne yapabilir? Genç okuyucularımızın da bu tür sorularla karşı karşıya olduğunu düşündüğümüz için 5 sözlü bölümü sizler için listeleyeceğiz. Bu üniversite bölümlerinden herhangi birinde okuduğunuzda internet ile ilgili alanlarda çalışabilir ve özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. İsterseniz başlayalım efendim.iş imkanı olan sözel bölümler, internet alanında iş imkanı veren bölümler, internet ve iş imkanı

Gazetecilik

İletişim Fakültesi’nde okutulan bu uzmanlıktan mezun olduğunuzda internette kolayca iş bulabilenlerden biri olursunuz. Hem ana akım ulusal medya hem de yerel haber siteleri için gazeteci olarak çalışabilirsiniz. Ancak SEO uyumlu makalelerde kendinizi geliştirerek internetin sürekli ihtiyaç duyduğu yazılı içerik üreticilerinden biri olarak marka olabilirsiniz. Aynı zamanda 4 yıl boyunca bölümünüzdeki mesleğinizle ilgili öğreneceğiniz eşsiz bilgiler sayesinde birçok yerden daha iyi yerlere gelme fırsatına sahip olacaksınız. Okullaşmanın faydaları ile iş ararken insan kaynakları açısından bir adım önde olabilirsiniz.

Grafik dizayn

Dijital dünyada en çok görevin çözüldüğü alanların başında görsel çalışmanın geldiğini söyleyebiliriz. Bazı çalışanlar logo tasarımı yaparken, diğerleri sosyal medya için görseller oluşturur veya web sitesi tasarımları yaparak geçimini sağlar. Bölümü doğrudan okumak isterseniz, grafik tasarım bölümü çoğu üniversitenin güzel sanatlar bölümlerinde yer almaktadır. Ajansların yanı sıra birçok özel şirketin PR departmanlarında çalışabilir, kurumlarla iletişim halinde kalmayı düşünmüyorsanız proje bazlı çalışarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. İnternet olduğu sürece bu fakültenin mezunlarına ihtiyaç duyulacağını söyleyebiliriz.

Radyo, Televizyon ve Sinema

Bölüm başlığındaki her üç alan da internetten oldukça eski sektörler olmasına rağmen, bu bölüm modern medya teknikleri ve konularının öğretildiği ve personel yetiştirildiği alanlardan biridir. Burada eğitiminizi tamamladığınızda online olarak yapılabilecek birçok şeyi öğrenmiş olacaksınız ya da en azından kişisel gelişiminizin temelini oluşturmuş olacaksınız. Özellikle profesyonel YouTube kanallarına girebilir ve İnternet TV’nin teknik departmanlarında görev alabilirsiniz. Tabii dilerseniz bir program da yapabilirsiniz.

Yeni Medya

Yeni medya, doğrudan internetle ilgili olan hemen hemen her şeyi kapsayan bir bölümdür. Bu fakültede lisans düzeyinde sosyal medya, grafik tasarım ve hatta kısmen video prodüksiyonu ve web sitesi oluşturma eğitimi alabilirsiniz… Sizi modern ajansların gözde çalışanı yapacak. Sonuç olarak, bu şirketler joker karakterleri çok seviyor ve New Media resmen bir joker eğitim kampı.

Halkla ilişkiler

Basın bültenleri oluşturarak ajanslara PR çabalarında yardımcı olmak ister misiniz? Tabii ki ajanslar iş bulabileceğiniz tek şirketler grubu değil. İnternet sektörünün birçok yerinde yer bulabileceğiniz, iletişim fakültelerine özel eğitimlerin yapıldığı bir bölümün olduğu söylenebilir. Ancak belirtmek gerekir ki İK departmanlarının çalışanları arasında bu bölümden mezun olanlara da sıklıkla rastlamaktayız. Yine buna internetten bağımsız mı bakacaksınız bilmiyorum ama birçok kurum bu fakültenin mezunlarının kamuoyunu etkilediği noktalarda yan yana çalışıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*