İmplant Nasıl Yapılır, Kimler Tarafından Kullanılır ?

implant tedavisi, implant vida yerleşimi, Dental implant

Uygun miktarda kemik olması durumunda implant tedavisi tek diş ve daha fazla sayıda diş eksikliği durumda uygulanabilir. Kısacası her durumda uygulanabilmektedir.

 İmplant vidalarının kalınlıkları ve genişlikleri belirlidir. İmplant konulacak olan bölgedeki çene kemiğinin implant vidasına uygun olacak kadar geniş ve yüksek olması gerekmektedir. Bu çene kemiğinin kaliteli olması durumda implant tedavisi daha olumlu sonuçlar vermektedir. İmplantın ağızda bulunduğu süreçte diş etinin sağlıklı olması gerekir. Sağlık durumunda bir sorun olmadığı sürece her yaşta kişiye uygulanabilir. Kemik gelişimi tamamlamayan kişiler için bu tedavinin uygulanmaması tercih edilir.

İmplant nasıl yapılır sorusuna en net cevap verecek kişi diş hekimleridir.  İmplant tedavisi uygulanan kişi, tedavi olduktan sonra normal hayatına geri dönmektedir.

Klinik Ortamında İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır

implant tedavisi, implant vida yerleşimi, Dental implantKlinik ortamlarda yapılan implant tedavisine lokal anestezi yapılarak başlanır.  Kişinin tercihine göre seadyon ve lokal anestezi de kullanılabilmektedir. Anestezi ardından diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkartılır. Bu öene kemiğine küçük bir boyutta rehber deliği açılmaktadır. Bu delik yavaş yavaş genişletilir ve implanta uygun olacak genişliğe ve yüksekliğe getirilir. Aşamalı olarak genişletilen çene kemiği sebebi ile kemik üstündeki travatik etki de azaltılır. Son olarak çene kemiğinde açılan boş kısma implant vida yerleşimi yapılır.

İmplantın kemikleşmesi ve bölgede iyileşme görmek için implantın üstüne koruyucu kapak vida konur. Son olarak diş eti dikilir ve 1-2 aylık bekleme süreci başlanır.

İmplant nasıl yapılır sorusunu bu yazdıkları ile açıklama çalıştım. Fakat tedavi süreci burada tamamlanmaz. 1-2 ay sonra koruyucu vida çıkartılır. Dental implantın üstüne geçici kuron yerleştirilir. Geçici kuronun görevi diş etinin kendini şekillendirebildiği ve büyüyebildiği bir ortam hazırlamaktadır. Diş eti şekil kazandıktan sonra kalıcı kuron, geçici kuron ile yer değiştirir ve tedavi süresi bu şekilde tamamlanır.

İmplant nasıl yapılır sorusunu cevabı bu şekildedir. Bu süreç esnasında ve sonunda tedavi yapan diş hekimi ile sürekli olarak iletişim halinde olunmalıdır. Tedavi sürecinin hızlanması isteniyorsa doktorun önerileri dikkatle dinlenmeli ve uygulanmalıdır. Aynı süreçte ilaç tedavisi de yapılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*