Home Office Çalışırken Konsantre Olma

home office çalışma, home office konsantre çalışma, home office nasıl çalışılır

Gönüllü karantina günlerinde birçok şirket ev ofis olarak çalışmaya başladı. Aslında uzun yıllardır ofis ortamında çalışanları cezbeden bir sistemdir; Bazılarımız hemen uyum sağlarken bazılarımız uyum sağlamakta zorlanabiliyor. Ofiste çalışmaya motive olmanız için bazı önlemler almanız gerekebilir. Meslektaşlarınızdan ve çalışma ortamından soyutlanmış hissetmek, sadece gün içinde aile üyeleriyle değil, motivasyonunuzu azaltmamalıdır. Mesleğinde sürekli Home Office sisteminde çalışan kişiler, koordineli çalıştıkları için durumdan son derece memnunlar. Evde gerekli önlemleri alır ve kuralları belirlerseniz, ofiste olduğundan çok daha başarılı olabilirsiniz.home office çalışma, home office konsantre çalışma, home office nasıl çalışılır

Home office stiline odaklanmak için öneriler;

Çalışma saatlerinizi belirli tutun… Birçok şirket çalışma saatlerini belirlerken, bazıları çalışma saatlerinin seçimini çalışanın takdirine bırakabiliyor. Her ne kadar olursa olsun, her gün bilgisayar karşısında olacağın saati belirlemelisin. Belirli saatlerde çalışmak konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Doğru ofisi seçin… Gürültülü ve karanlık bir oda seçmemeye çalışın. Bu aynı zamanda yatak odasında da işe yarar, konsantrasyon eksikliği yaratabilir. Küçük de olsa sessiz bir odada, dinlenmenize izin vermeyen doğal veya ışık şartlarında çalışmalısınız.

Kıyafetlerinize önem verin… Evden çalışıyor olsanız bile, odaklanıp daha enerjik hissetmek için yataktan çıktığınız kıyafetlerle ekrana çıkmamalısınız. Tabii ki, iki dirhem, bir omurga giymek zorunda değilsiniz, ancak gündelik kıyafetler bile daha kolay odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Ortamda oksijen olduğundan emin olun… Ofisinizde pencere veya balkon varsa, zaman zaman pencere veya balkonu havalandırmalı ve havayı oksijenle değiştirmelisiniz. Beynin aktif çalışmasına destek olan oksijenin aynı zamanda uyuşukluk hissini de gidereceğini hatırlatırız.

Bağlantıda kalın… Evden birlikte çalışabileceğimiz teknolojiyle zamandan tasarruf ederek arkadaşlarınızla bağlantı kurabilir ve iş stresinizi azaltabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız tatillerde, sosyal ağlarda gezinerek, toplumdan soyutlanmadan yaşayabilirsiniz. Yakın bir arkadaşınızla telefonda geçireceğiniz birkaç dakika bile işinize odaklanmanızı sağlayacaktır.

Mola vermeyi ihmal etmeyin… Evden çalışıyorsunuz diye durmadan çalışmaya devam etmek bir süre sonra sıkılacak. Kendiniz için mükemmel zamanı belirleyin ve dinlenmek için kısa molalar verin. Tekrar bilgisayarınıza döndüğünüzde verimliliğinizin arttığını hissedeceksiniz.

Ev Ofis Danışmanlığı

Evinizi uyarın… Evde yalnız değilseniz, işinizin en güzel ve verimli kısmına ara vermek dikkatinizi dağıtacağı için ev halkınızı uyarabilirsiniz. Bu, ofisinize önceden ayarladığınız saat dışında kimsenin girmemesi durumunda daha odaklı çalışmanızı sağlayacaktır.

Bir öğrenme planı oluşturun… Her gün bilgisayarınızın başında ne zaman oturduğunuzu düşünerek zaman kaybetmek yerine, kendinize haftalık bir öğrenme planı yapın. Bu sayede zamandan tasarruf edecek ve işinize kolayca adapte olacaksınız.

Yemekleri önceden hazırlayın… Yalnız yaşıyorsanız ve bir home-officede çalışıyorsanız, yiyecekleri önceden hazırlamak zaman kaybından kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Yarın akşam ne yiyeceğinize önceden karar verir ve pişirirseniz molanızı boşa harcamamış olursunuz. Evde sizin için yemek pişiren biri varsa, şanslısınız.

Kalıcı bir masanız olmalı… Ofiste de geçerli olan bu kural aslında çok önemli. Dağınık ve dağınık bir masada çalışıyorsanız, dikkatiniz ve zihniniz arka planda dikkatinizi dağıtabilir. Bunun yerine temiz ve düzenli bir tablo oluşturursanız; çalışmaya daha istekli hissedeceksiniz ve çok daha kolay konsantre olabileceksiniz.

Sorumluluklarınız dikkatinizi dağıtmamalı… Çalışırken çamaşırlarınız, bulaşıklarınız ve diğer sorumluluklarınız nasıl aklınızdan geçmiyorsa, Home Office de çalışırken dikkatinizi dağıtmamalı. Evden çalışıyorsunuz diye ev işlerinin kafanıza takılmasına izin vermeyin. Sanki bir iş ortamında çalışıyormuş gibi, vardiyanızın sonunda başka sorumluluklar yapmak işe odaklanmanızı artıracaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*