Hepatit A Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hepatit a, hepatit a nedir, hepatit a belirtisi

Hepatit A, karaciğeri etkileyen ve sarılık ile karakterize olan hepatit A virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Temiz olmayan su kaynakları ve bu suyla durulanan ürünler, dışkıda yayılırken virüsün yayılma riski büyüktür. Bu nedenle hastalıklardan korunmada hijyen etkilidir.

Hepatit A tüm dünyada yaygındır ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde çocukluk döneminde ve gelişmiş ülkelerdeki gençler arasında görülen bir enfeksiyondur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yılda 1,4 milyon hepatit A vakası görülmektedir.hepatit a, hepatit a nedir, hepatit a belirtisi

Hepatit A’ya karşı aşı ülkemizde bebekler için rutin aşılama takviminde yer almakta ve iki doz halinde uygulanmaktadır. Böylelikle ömür boyu koruma sağlar.

Bir kişi hepatit A ile enfekte olursa, artık enfekte olmayacaktır. Hepatit A grip benzeri şikayetlere neden olur, ancak bu şikayetler birkaç ay içinde ortadan kalkar. Nadir durumlarda uzun zaman alır ve karaciğer yetmezliğine neden olur.

Hepatit nasıl bulaşır?

Hepatit A, hasta kişilerin dışkısında bulunduğu için kişiden kişiye bulaşabilir. El, su, yemek ve her türlü cisimle bulaşabilir. Bu nedenle sanitasyon (temiz içme suyu) ve hijyenin olduğu yerlere kolaylıkla yayılabilir. Hepatit A hastası bir kişi evde başkalarına kolayca bulaştırabilir.

Daha önce hepatit A geçirmemiş ve aşılanmamış kişilerde bu hastalığa yakalanma riski vardır.

Hepatit A virüsü, enfekte kişilerin dışkısında bulunur ve sağlıklı insanlara bulaşabilir;

Hastaların dışkısı ile kontamine olmuş (mikroskobik miktarlarda bile), kaynatılmadan, çiğ veya az pişmiş yiyecek ve içecekleri yerken,

Kişisel eşyalarla iletişim (çocuk bezi, çarşaf, havlu vb.)

Kirli, klorsuz havuzlarda yüzmek

Ellerini düzgün yıkamayan ya da kirli suda hepatit A enfeksiyonu olan birinin hazırladığı yiyecekleri yiyerek,

Kirli su içerken (buz küpleri dahil),

Kirli sudan çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yemek,

Daha az yaygın olarak, hepatit A taşıyıcısı ile cinsel yolla (özellikle anal ilişki yoluyla) bulaşabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*