Helal Gıda Market Ürünleri

helal gıda market ürünleri, helal gıda ürünleri

Helal gıda sözlük anlamı ile bir Müslümanın İslam kurallarına göre tüketeceği ürünlerin tanımlanması demektir. Helal gıda markalarında en çok dikkat edilmesi gereken ürünler kırmızı et grubudur. Helal yiyecekler grubunda eğer bitki ise insan sağlığına zarar vermeyen tüm bitkisel ürünler helal sayılır. Ancak konu hayvansa ilk önce helal kesim önem taşır, bu ne demek; hayvanların kesiminde şartları uyulması. Üretimi, paketlenmesi, korunması, dağıtımı gibi özelliklerde dikkate değer noktalar arasındadır.helal gıda market ürünleri, helal gıda ürünleri

Helal yiyeceklerde zorunlu olması gereken diğer şey bu yiyeceklerin üretimi esnasındaki temizliktir. Temiz ürün helal gıdadır. Helal gıda market ürünleri ile alakalı problemlerin sıralanması gerekirse önem sırası olarak helal et kısmıdır. Ölü hayvanlar, boğularak öldürülen hayvanlar, dövülerek öldürülen hayvanlar, yırtıcı ve av hayvanları, sürüngenlerin etleri, at ve katır etleri helal gıda değildir. Marketlerdeki et alışverişlerinde fiyat unsurundaki bilinçlilikle bu duruma odaklanılması bir nebze mümkündür. Tüketici et konusunda çoğu kez aldatılır. Böylesi hassas bir konuda bu tür bir yaklaşım elbet ki kabul edilebilir bir durum olmasa da yaşatılıyor. Yine marketlerde bulunan hazır paket ürünlerde tehlike arz etmektedir. Tüketicinin mümkünse tüketmemesi ya da dikkatli olması önerilmektedir.

Helal gıda market ürünleri bünyesinde peynirlerdeki mayanın kaynağı, hayvani veya mikroorganizmalardan oluşan enzimdir. Peynir mayası hayvanların midelerinden elde edilmektedir. O halde eğer peynir mayası domuzdan elde edilmişse, bu kesin haramdır. İçinde jelatin olan gıdalar mesela jelatin temel olarak hayvan derisi, kemik, sinirden elde edilir ayrıca üstüne kimyasal işlemleri de dahil edince artık jelatinli bir gıda için söylenecek kelime bulunamaz hale gelir .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*