Helal Gıda İçin Denetimin Önemi

helal gıda denetimi, helal gıda denetimi yapımı

Firmaların sertifikasının iptal olmaması için denetimlerinde olması nedeniyle çoğu firma helal gıda konusunda dikkatlidir. Yapılan çalışmalarda görülmektedir ki helal gıda markalarında denetimin önemi çok büyüktür. Böylece üreticiler daha dikkatli olmak zorunda kalıyorlar. Helal gıda derken hangileri helal gıda hangileri haram gıda gibi konulara açıklık getirelim. helal gıda denetimi, helal gıda denetimi yapımı

Helal Ve Haram Olan Yiyecekler Hangileridir.
Helal olan gıdalar: İnek, deve, koyun, keçi sütü ve etleri İslami usullere göre kesilmişse, bal, balık, Sarhoşluk vermeyen bitkiler, dondurulmuş meyveler, yer fıstığı, Antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu ve reçineli meyveler, buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli kuruyemişler.
Haram olan yiyecekler: Domuz, domuz eti ve domuz etinden yapılmış bütün ürünleri, Domuz eti kesilen bıçakla normal bir etin bile kesilmesi elde edilir. Kan ve kandan yapılmış ürünler, Etobur hayvanlar, yırtıcı kuşlar, sürüngenler, kesilmeden önce ölmüş hayvanın parçaları, İslami usulle kesilmemiş, Allah(cc)’ dan başkası adına kesilmiş eti helâl hayvanlar, Sürüngen ve böcekler, Şarap, etil alkol ve ispirto, alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler, bu ürünlerden her hangi biri ile karıştırılmış gıdalardır. Bu ürünler haram olup yenilmemesi emir olunmuştur. Denetimlerde her şey en ince ayrıntısına kadar incelendiği için helal gıda markalarında denetimin önemi oldukça önemlidir. Bu denetimler sayesinde kurallara uymayan firmaların sertifika haklarından iptal olanlar olmuştur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*