Gül Hastalığı

yeni doğan bebekler, gül rahatsızlığı, mantar enfeksiyonu

Gül rahatsızlığı, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ortaya çıkan 10-45 yaş arası kişilerde görülen, kırmızı döküntüleri olan ve kendi kendine iyileşen bir rahatsızlıktır. Bazen yeni doğan bebeklerde ve yaşlı kişilerde de görülebilir.

Gül Hastalığının Sebebi Ne Olabilir?

yeni doğan bebekler, gül rahatsızlığı, mantar enfeksiyonuGül hastalığının sebebi bakteri ise; mantar enfeksiyonu ya da alerjik bir tepki olmaz. Mevsime bağlı bazı özellikler, yorgunluk, gerilim ve ya stres bu hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Kişiden kişiye geçme riski bulunmaz. Asıl sebep bir tür virüs (Herpes virus 7 gibi) olabildiği düşünülmektedir. Diğer hastalıklardaki gibi kişide yorgunluk ve halsizlik yaşatabilir. Ne var ki diğer virüs bulaşmalarının aksine gül hastalığı kişiden kişiye geçmemektedir.

Gül Hastalığının Belirtileri

Belirtiler göğüs ya da karın bölgesinde haberci leke denilen büyük yamaya benzer hafif kabarık ve üzeri kepekli kırmızı bir leke olarak kendini göstermektedir. Bu lekeden birkaç gün yada hafta sonra göğüste, sırtta ve karında daha küçük ince kepekli bir döküntü görünümünü almaktadır. Belirtilere kaşıntı da eşlik edebiliyor.

Gül Hastalığı Yüz Bölgesinde de Görülebiliyor?

Dermatolojik muayene yapılarak hastalık tespit edilmektedir. Gül rahatsızlığı genelde sırtı, karın bölgesini, boynu, göğsü, kol ve ya bacakların üst bölümünü etkilemektedir. Belirtiler farklı kişilerde farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden tanı koymak bazen zorlaşır. Lezyonların sayı ve boyutları her kişide farklı olabilir, döküntüler bazen bedenin farklı alanlarında, örnek olarak bedenin alt kısmı ve ya yüzde gözlemlenebilir. Bu belirtiler diğer cilt hastalıklarıyla karıştırılabilirsiniz. Bu durumda doktorunuz tanı koymak için birtakım kan testleri isteyebilir ve gerek görülürse biyopsi yapılır.

Güneş Işığı ile Tedavi Oldukça Önemli

Güneş ışığı döküntülerin belirdiği ilk haftada rahatsızlığın düzelmesinde son derece etkili ve tedavi olarak hastalara gün içerisinde vücutlarını yarım saat direkt güneş ışığına tutmaları tavsiye edilmektedir. Eğer ki, kaşıntı görülmüyorsa, lezyonlar az sayıda ve ya sınırlı bölgedeyse ilaç tedavisi gerekmeyebiliyor. Tahriş ve sürtünmeden dolayı lezyonların sayısı artış gösterebilir. Bu nedenle kese ve lif kullanılmaması gerekiyor. Dar ve sıkı kıyafetler giymeyin ve ılık banyo yapmaya özen gösterin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*